W tym artykule szczegółowo zbadamy i przeanalizujemy Ściernica, temat, który był ostatnio przedmiotem dużego zainteresowania i debaty. Ściernica to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku i o różnym pochodzeniu, a jego znaczenie i zasięg rozciąga się na szeroki zakres obszarów, od polityki i ekonomii po zdrowie i dobre samopoczucie. Zagłębiając się w ten temat, zbadamy jego wiele aspektów i rozważymy jego konsekwencje dla ogółu społeczeństwa. Od początków do obecnego wpływu Ściernica to temat zasługujący na szczególną uwagę i szczegółową analizę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Ściernica i jego znaczeniu w dzisiejszym świecie!
Ściernica – narzędzie ścierne, składające się z ziaren ściernych i nośnika materiału ściernego – spoiwa. Ziarna ścierne (korund, węglik krzemu, azotek boru lub diament) nie mają określonego kształtu, a ich wielkość wpływa na uzyskanie określonej chropowatości powierzchni.
Do produkcji ściernic używane są różne spoiwa:
Ściernice dzielimy ze względu na kształt na :
Pojęcie charakterystyki ściernicy odnosi się do jej oznaczenia, w którym w określonej pozycji znajdują się umowne symbole oznaczające poszczególne własności. Przykładowo ściernica oznaczona: 5A 350x50x127 95A 46 K 7 V to ściernica płaska (5A) o wymiarach 350×50×127 wykonanej z elektrokorundu zwykłego (95A) o numerze ziarna 46, twardości K, strukturze 7 na spoiwie ceramicznym (V)[1]
Jednym z najważniejszych parametrów ściernicy jest jej twardość – która ma bardzo duży wpływ na jej pracę oraz skuteczność w szlifowaniu konkretnych materiałów. Twardość określa siłę, jaką należy działać na ziarna ścierne, aby oderwać je od ściernicy. Skala twardości ściernic podzielona jest na 16 stopni oznaczanych literami: od E do T – gdzie E to ściernica bardzo miękka, a T to ściernica bardzo twarda.
W trakcie szlifowania, ziarna ścierne ulegają naturalnemu stępieniu i powinny zostać z biegiem czasu usunięte – aby odsłonić nowe, jeszcze nie stępione. Podstawowa reguła przy dobieraniu twardości ściernicy jest taka, aby przy obróbce twardych materiałów używać ściernic miękkich, a przy obróbce miękkich materiałów używać ściernic twardych[2]. Szlifując materiał twardy, ziarna ścierne tępią się szybko, a miękka ściernica pozwoli na szybkie ich usunięcie i odsłonięcie nowych – ostrych. Szlifując natomiast materiał miękki, ziarna będą tępić się znacznie wolniej – w ściernicy twardej będą pracować one dłużej, co jest bardziej ekonomiczne.