Komora przednia gaki ocznejWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Komora przednia gaki ocznej, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Komora przednia gaki ocznej, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Komora przednia gaki ocznej, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Komora przednia gaki ocznej, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Komora przednia gaki ocznej, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Komora przednia gaki ocznej. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Komora przednia gaki ocznej
Blausen 0390 EyeAnatomy Sectional.png
Przednia cz ludzkiego oka , z przedni komor po prawej stronie.
Schematyczny diagram oka ludzkiego en.svg
Schematyczny diagram oka ludzkiego.
Detale
Identyfikatory
acina aparat przedniego opuszki ocznej
Akronim (y) AC
Siatka D000867
TA98 A15.2.06.003
TA2 6792
FMA 58078
Terminologia anatomiczna

Komora przednia ( AC ) jest wodnistej -filled przestrze wewntrz oka pomidzy tczówk a rogówk s najbardziej wewntrznej powierzchni, na ródbonek . Hiphema , zapalenie przedniego bony naczyniowej oka i jaskra to trzy gówne patologie w tym obszarze. W hiphemie krew wypenia komor przedni w wyniku krwotoku, najczciej po tpym urazie oka. Zapalenie przedniego odcinka bony naczyniowej oka to proces zapalny obejmujcy tczówk i ciao rzskowe , powodujcy objawy zapalne w komorze przedniej. W jaskrze zablokowanie siateczki beleczkowej zapobiega normalnemu odpywowi cieczy wodnistej, co skutkuje zwikszeniem cinienia wewntrzgakowego , postpujcym uszkodzeniem gowy nerwu wzrokowego i ostatecznie lepot .

Gboko przedniej komory oka waha si od 1,5 do 4,0 mm, rednio 3,0 mm. Ma tendencj do spycania w starszym wieku oraz w oczach z hipermetropi (dalekowzrocznoci). Gdy gboko spada poniej 2,5 mm, zwiksza si ryzyko jaskry z zamknitym ktem przesczania.

Znaczenie kliniczne

Pomiar gbokoci

Okrelenie gbokoci komory przedniej (ACD) jest wane w ocenie ryzyka jaskry z zamknitym ktem przesczania. Istniej róne metody pomiaru ACD, w tym badanie za pomoc lampy szczelinowej , badanie ultrasonograficzne i fotografia Scheimpfluga . Metody te wymagaj wyrafinowanego sprztu badawczego i specjalistycznej wiedzy.

Prostsza kliniczna metoda ilociowego szacowania ACD za pomoc fotografii smartfona (wspóczynnik EZ) zostaa opracowana przez dr Ehuda Zamira z Centre for Eye Research Australia, University of Melbourne i opublikowana w 2016 roku.

Metoda wspóczynnika EZ

Metoda wspóczynnika EZ jest jednym ze sposobów obliczenia szacowanej gbokoci komory przedniej. Na pocztek pacjent patrzy na cel w oddali z zasonitym okiem. Osoba badajca wykonuje cyfrowe zdjcie otwartego, badanego oka z boku prostopadle do osi wzroku (zdjcie profilowe).

Nastpnie naley zmierzy na zdjciu za pomoc komputera lub smartfona nastpujce parametry (rysunki 1, 2):

1. Odlego w pikselach midzy rbkiem (poczenie midzy przezroczyst rogówk a bia twardówk ) a przedni czci rogówki . Odlego ta jest okrelana jako Z.

2. Odlego w pikselach midzy rbkiem a rodkiem renicy . Odlego ta jest okrelana jako E.

Stosunek E: Z to stosunek arytmetyczny midzy E i Z.

Ten stosunek jest liniowo skorelowany z gbokoci komory przedniej za pomoc nastpujcego równania:

Gboko komory przedniej (wyraona w milimetrach) = -3,3 x wspóczynnik EZ + 4,2

Okazao si, e to oszacowanie jest dokadne z 95% przedziaem ufnoci +/- 0,33 mm w porównaniu z pomiarami gbokoci przedniej komory za pomoc fotografii Scheimpfluga .

Powizane odchylenie immunologiczne

Osobliw cech komory przedniej jest tumiona odpowied immunologiczna na przeszczepy allogeniczne. Nazywa si to odchyleniem immunologicznym zwizanym z przedni komor (ACAID), termin wprowadzony w 1981 roku przez Streilein i wsp. Zjawisko to ma zwizek z faktem, e oko jest uwaane za uprzywilejowane miejsce immunologiczne , podobnie jak mózg i jdro .

Patologia

Dodatkowe obrazy

Zobacz te

Bibliografia

Linki zewntrzne

Opiniones de nuestros usuarios

Stefan Socha

Mój tata rzucił mi wyzwanie, abym odrobił pracę domową bez używania czegokolwiek z Wikipedii. Powiedziałem mu, że mogę to zrobić, przeszukując wiele innych witryn. Na szczęście znalazłem tę witrynę, a ten artykuł o zmiennej Komora przednia gaki ocznej pomógł mi odrobić pracę domową. wpadłem w pokusę pójścia na Wikipedię, bo nie mogłem znaleźć nic o zmiennej _, ale na szczęście znalazłem ją tutaj, bo wtedy mój tata sprawdził historię przeglądania, żeby zobaczyć, gdzie był. przejdź do Wikipedii? Mam szczęście, że znalazłem tę stronę i artykuł o Komora przednia gaki ocznej tutaj. Dlatego daję ci moje pięć gwiazdek.

Albert Marcinkowski

Wspaniałe odkrycie tego artykułu na Komora przednia gaki ocznej i całej stronie. Przechodzi prosto do ulubionych.

Dorota Markowski

Ładny artykuł z _zmienna.