Abdusalom Dehoti

W tym artykule poznamy fascynujący świat Abdusalom Dehoti. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Abdusalom Dehoti był źródłem zainteresowania i debaty. W całej historii Abdusalom Dehoti odgrywał kluczową rolę w różnych obszarach, wpływając na wszystko, od kultury po gospodarkę. Poprzez dogłębną analizę zbadamy wiele aspektów Abdusalom Dehoti i jego znaczenie we współczesnym świecie. Badając jego różne wymiary, będziemy starali się lepiej zrozumieć jego znaczenie i rolę, jaką odgrywa w naszym codziennym życiu. Podobnie przeanalizujemy jego ewolucję w czasie i potencjalny wpływ w przyszłości.

Abdusalom Dehoti
Абдусалом Деҳотӣ
Data i miejsce urodzenia

14 marca 1911
Samarkanda

Data i miejsce śmierci

30 stycznia 1962
Duszanbe

Narodowość

tadżycka

Język

tadżycki

Dziedzina sztuki

literatura piękna

Abdusalom Dehoti (tadż. Абдусалом Деҳотӣ, ur. 14 marca 1911 w Samarkandzie, zm. 30 stycznia 1962 w Duszanbe) – tadżycki pisarz i krytyk literacki.

Życiorys

Urodził się w rodzinie rzemieślnika. W 1929 opublikował swoje pierwsze wiersze. Tworzył głównie pod wpływem Ajniego. W latach 1932–1934 opublikował zbiory wierszy Taronam Mehnat (Pieśni Pracy), Mewai Oktiabr (Owoce Października) i poemat Manzarahoi Segona (Trzy widoki). Pisał również sztuki teatralne i opowiadania satyryczne. Wydawał utwory Rudakiego, Sadiego i Nizamiego. Jego dramat Szuriszy Wosa (Powstanie Wosy) stał się kanwą dla libretta pierwszej tadżyckiej opery.

Bibliografia