Adsorpcja wirusów

W dzisiejszym świecie Adsorpcja wirusów stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też na dzisiejsze znaczenie, Adsorpcja wirusów to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Od ekspertów w danej dziedzinie po ogół społeczeństwa, każdy ma coś do powiedzenia lub dowiedzenia się o Adsorpcja wirusów. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Adsorpcja wirusów, aby zagłębić się w jego znaczenie i lepiej zrozumieć jego rolę w różnych kontekstach.

Schemat infekcji wirusowej.

Adsorpcja wirusów – pierwszy etap zakażenia komórki przez wirusa, polegający na jego przyleganiu do błony fosfolipidowej, co jest możliwe dzięki działaniu sił elektrostatycznych pomiędzy grupami aminowymi wirusa i resztami kwasu fosforowego w błonie. Czasem etap ten jest warunkowany obecnością grup sulfhydrylowych. Podczas adsorpcji wirusy mogą być unieczynniane (pozbawiane zdolności do infekcji) przez przeciwciała.

Ważną rolę w procesie adsorpcji spełniają specjalne struktury na powierzchni komórek, pełniące funkcję receptorów. Jeżeli na komórkę zadziała się enzymem niszczącym te receptory, zakażenie będzie niemożliwe.

W diagnostyce wirusologicznej wykorzystuje się fakt, że proces adsorpcji wirusów może zachodzić również w komórkach niewykorzystywanych przez wirusa do namnażania (np. w erytrocytach).

Bibliografia

  • Mała encyklopedia medycyny. Wyd. IV. T. I: A–G. Warszawa: PWN, 1988, s. 16. ISBN 83-01-08835-4.
  • Wielka encyklopedia zdrowia. Wojciech Twardosz (red.). T. I: Ab–Az. Poznań: Wydawnictwo HORYZONT, 2002, s. 22. ISBN 83-89242-01-X.