Agatonik

W tym artykule poruszymy kwestię Agatonik, która dzisiaj staje się coraz bardziej aktualna. Od momentu powstania Agatonik wzbudził duże zainteresowanie w różnych sektorach, wywołując debaty i kontrowersje wokół jego wpływu społecznego, gospodarczego i kulturowego. W tym sensie niezbędna jest dogłębna analiza różnych aspektów związanych z Agatonik, a także jego implikacji na poziomie globalnym. Podobnie będzie starał się przedstawić wszechstronną i obiektywną wizję tego tematu, dostarczając kluczowych informacji, które pozwolą czytelnikowi zrozumieć jego dzisiejsze znaczenie i zakres.

Agatonikimię męskie pochodzenia greckiego, złożone, w którym pierwszy człon to αγαθος (agathós) — „dobry”, a drugim νικη (nikē) — „zwycięstwo” (por. Agaton, Andronik, Kalinik, Kleonik). Patronem tego imienia w Kościele katolickim jest św. Agatonik, wspominany razem ze św. Zotykiem, Zenonem, Sewerianem i innymi[1].

Żeński odpowiednik: Agatonika

Agatonik imieniny obchodzi 22 sierpnia.

Agatonik w innych językach:

  • rosyjski – Агафоник[2] (Agafonik)
  • białoruski – Агатоник (Ahatonik)
  • grecki – Αγαθόνικος (Ajatonikos)
  • czeski – Agathonikos

Osoby o tym imieniu:

  • Agatonik (właśc. Agathonikos Nikolaidis) – grecki biskup prawosławny posługujący w Tanzanii

I inni.

Przypisy

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 1, Kraków: Wydaw. WAM, 1997, ISBN 83-7097-271-3, OCLC 830132402.
  2. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), Onomastica, rocznik L, Kraków 2005