Agencja towarzyska

Obecnie Agencja towarzyska stał się tematem o dużym znaczeniu w naszym społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Agencja towarzyska staje się coraz ważniejszy w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Agencja towarzyska stał się czynnikiem decydującym przy naszych decyzjach i sposobie, w jaki współdziałamy z otaczającym nas światem. W tym artykule zbadamy wpływ Agencja towarzyska na różne aspekty naszego życia, a także konsekwencje, jakie ma na przyszłość.

Le client (Klient) – obraz z 1898 roku autorstwa Jeana Louisa Foraina, kolekcja Dixon Gallery and Gardens, Memphis.

Agencja towarzyskafirma, przedsiębiorstwo lub inna forma działalności oficjalnie zajmująca się pośrednictwem w wynajmie osób do towarzystwa, najczęściej trudniąca się czerpaniem korzyści z prostytucji.

Nazwy agencja towarzyska, w eufemistycznym znaczeniu, używają w Polsce, domy publiczne i inne – legalne lub nie – przedsięwzięcia oferujące usługi prostytutek.

W Polsce agencje towarzyskie mają swoje strony internetowe, reklamują się na serwisach pornograficznych i w ogłoszeniach prasowych. Ulotki reklamowe oferujące usługi agencji rozpowszechniane są na przykład w miastach targowych podczas targów, wkładane za wycieraczki samochodów itp. Agencje współpracują też z wybranymi taksówkarzami w celu werbowania klientów[1][2].

Prostytucja w Polsce nie jest karalna, natomiast Kodeks karny przewiduje kary za prowadzenie domów publicznych, czyli za sutenerstwo (czerpanie korzyści majątkowych z cudzego nierządu), a także za stręczycielstwo (nakłanianie do nierządu) i kuplerstwo (ułatwianie cudzego nierządu)[3]. Właścicielom lub osobom prowadzącym agencje towarzyskie nie sposób jednak dowieść zarzutu „czerpania korzyści z prostytucji”[4] – gdyż wskazują, że to, co klient(ka) i pracownik/ca agencji robią za zamkniętymi drzwiami, jest już prywatną sprawą dwojga dorosłych ludzi i nie mają na to wpływu inne osoby. W praktyce występują trudności ze ściganiem prowadzenia agencji towarzyskiej, gdyż występują poważne problemy ze zbieraniem dowodów. Prokuratura w Lesznie w 1996 r., jako jedna z pierwszych w kraju, sporządziła akt oskarżenia przeciwko właścicielom agencji[5].

Klienci uprawiający w agencjach towarzyskich seks bez zabezpieczeń (bez, z reguły obowiązkowych, prezerwatyw) narażają się na choroby przenoszone drogą płciową, takie jak: choroby zakaźne i pasożytnicze, przenoszone na drodze kontaktu płciowego.

Z raportu przedstawionego na konferencji na temat handlu ludźmi 22 marca 2004 w Sejmie wynika, że Polska stała się krajem docelowym w tranzycie kobiet z Europy Wschodniej do polskich domów publicznych (agencje towarzyskie, mieszkaniówki, dla prostytuowania się przy drogach i stacjach benzynowych)[6].

Przypisy

  1. Kierunek: agencja towarzyska > Sprawy intymne. . .
  2. Agencje towarzyskie płacą taksówkarzom. A ci dowożą klientów – wspolczesna.pl. www.wspolczesna.pl. .
  3. Andrzej Marek, Kodeks karny. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 2005, s. 465-466
  4. Z rozmyślań przy kawie , Z rozmyślań przy kawie .
  5. Jagienka Wilczak, Bezpruderyjnie całodobowo , www.polityka.pl, 2018 (pol.).
  6. Joanna Rezmer, Nadużycie prawa do skargi jako kryterium dopuszczalności skarg indywidualnych kierowanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz do komitetów traktatowego systemu ochrony praw człowieka ONZ, „Polski Rocznik Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego” (8), 2018, s. 155–174, DOI10.31648/prpc.1437, ISSN 2082-1786 .