Agim Doçi

W tym tekście zajmiemy się Agim Doçi, tematem dziś niezwykle istotnym i interesującym. _Var1 przykuł uwagę specjalistów, naukowców i ogółu społeczeństwa ze względu na swój wpływ na różne aspekty życia codziennego. W ciągu ostatnich kilku dekad Agim Doçi doświadczył zauważalnego wzrostu swojego znaczenia, stając się przedmiotem studiów i badań w tak różnorodnych dziedzinach, jak medycyna, technologia, ekonomia i kultura. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty związane z Agim Doçi, badając jego pochodzenie, ewolucję, wpływ i perspektywy na przyszłość. Poprzez szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na ten temat, aby lepiej zrozumieć jego zakres i znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Agim Doçi
Data i miejsce urodzenia

9 maja 1948
Szkodra

Data i miejsce śmierci

23 czerwca 2024
Tirana

Narodowość

albańska

Język

albański

Alma Mater

Uniwersytet Tirański

Dziedzina sztuki

tekściarstwo, poezja

Agim Doçi (ur. 9 maja 1948 w Szkodrze, zm. 23 czerwca 2024 w Tiranie) – albański poeta i tekściarz, twórca ponad 3 tys. tekstów piosenek[1][2].

Życiorys

Po ukończeniu nauki w szkole średniej w Szkodrze studiował inżynierię na Uniwersytecie Tirańskim[1][3][4]. Pracował następnie w zakładach przemysłowych, a także trudnił się rybactwem[1][4].

Po wybuchu wojny w Kosowie w 1996 roku wraz z kilkoma albańskimi artystami zagrał koncerty w 22 europejskich krajach, następnie zamieszkał w Lugano[1].

Wśród licznych jego tekstów do piosenek znajdowały się słowa piosenki The Image of You autorstwa Anjezy Shahini (utwór został zaśpiewany na Konkursie Piosenki Eurowizji 2004), kilkadziesiąt tekstów patriotycznych oraz około 100 tekstów do pieśni o wojnie w Kosowie[1][4]. Sam Doçi zdobył ponad 50 nagród[1][5][4].

Zmarł 24 czerwca 2024 roku około godziny 6 rano[1][4], został pochowany już następnego dnia[6].

Życie prywatne

Był synem Shqiponji oraz Mëhilla; obaj należeli do Armii Narodowo-Wyzwoleńczej, a po II wojnie światowej byli członkami Komunistycznej Partii Albanii[1].

W 1971 roku wziął ślub, miał córkę[1].

Przypisy