Agnes Grey

W tym artykule zajmiemy się tematem Agnes Grey, który wzbudził duże zainteresowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Agnes Grey to kwestia, która wywołała debaty i dyskusje w różnych obszarach, czy to w sferze politycznej, społecznej, kulturalnej czy naukowej. Istnieje duże zainteresowanie dalszym poznaniem Agnes Grey i zrozumieniem jego konsekwencji w naszej codziennej rzeczywistości. Z tego powodu w tym artykule proponujemy analizę różnych aspektów i perspektyw związanych z Agnes Grey, w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji tego tematu. Idąc tym tropem, zbadamy różne opinie i stanowiska, które pozwolą nam uzyskać szerszą i wzbogacającą panoramę na temat Agnes Grey.

Strona tytułowa powieści Agnes Grey z 1847 roku z widocznym pseudonimem „Acton Bell”

Agnes Greypowieść angielskiej pisarki Anne Brontë opublikowana w 1847 pod pseudonimem Acton Bell jako trzeci tom wraz z powieścią Wichrowe Wzgórza Emily Brontë[1]. Pisarka wykorzystała w niej własne doświadczenia zawodowe z pracy w charakterze guwernantki[2][3].

Powieść zalicza się do klasycznych pozycji dziewiętnastowiecznej literatury angielskiej[2]. Kreacja głównej bohaterki najprawdopodobniej wpłynęła na postać tytułową w powieści Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre[4]. Irlandzki pisarz George Augustus Moore wyraził się o powieści, że jest „simple and beautiful as a muslin dress.” (pl. prosta a piękna jak muślinowa sukienka)[1].

Powieść ukazała się po polsku w przekładzie Magdaleny Hume[5].

Przypisy

  1. a b Anne Brontë, Encyclopædia Britannica (ang.).
  2. a b Anne Brontë, Author, Poet (1820–1849). biography.com. . . (ang.).
  3. Agnes Grey, Encyclopædia Britannica (ang.).
  4. Samantha Ellis: Anne Brontë: the sister who got there first. theguardian.com. . (ang.).
  5. Agnes Grey. wydawnictwomg.pl. . (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

  • Anne Brontë: Agnes Grey. gutenberg.org, 1847. . (ang.).