Agnieszka Kijewska

W tym artykule zamierzamy dogłębnie zbadać temat Agnieszka Kijewska, temat, który przez lata był przedmiotem niezliczonych badań i debat. Agnieszka Kijewska to temat, który przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i o różnym pochodzeniu, a jego znaczenie rozciąga się na różne dziedziny, od nauki i technologii po politykę i kulturę. W tym artykule postaramy się rzucić światło na różne aspekty Agnieszka Kijewska, analizując jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i możliwe konsekwencje dla przyszłości. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pouczającym i stymulującym źródłem dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej na ten fascynujący temat.

Agnieszka Maria Kijewska
Data urodzenia

20 grudnia 1961

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: historia filozofii starożytnej i średniowiecznej
Alma Mater

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Doktorat

1993

Habilitacja

2000

Profesura

2007

nauczyciel akademicki
Uczelnia

Wydział Filozofii KUL

Okres zatrudn.

1988-

Agnieszka Maria Kijewska, de domo Nowodworska (ur. 20 grudnia 1961[1]) – profesor nauk humanistycznych, historyk filozofii starożytnej i średniowiecznej, nauczyciel akademicki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Życiorys

Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1985), pracownik naukowy KUL od 1988, pracę doktorską Neoplatonizm Jana Szkota Eriugeny obroniła w 1993, w 2000 habilitowała się na podstawie pracy Księga Pisma i Księga Natury. Heksaemeron Eriugeny i Teodoryka z Chartres, otrzymała tytuł profesora w 2007 kierownik katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 2008. Jej zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim dziejów neoplatonizmu, szkoły w Chartres, Jana Szkota Eriugeny oraz Mikołaja z Kuzy. Jest wnuczką Witolda Nowodworskiego i prawnuczką Witolda Nowodworskiego.

Wybrane publikacje

  • Neoplatonizm Jana Szkota Eriugeny: podmiotowe warunki doświadczenia mistycznego w tradycji neoplatońskiej, wyd. KUL, Lublin 1994
  • Księga pisma i księga natury: Heksaemeron Eriugeny i Teodoryka z Chartres, wyd. KUL, Lublin 1999 – rozprawa habilitacyjna
  • Eriugena, Wiedza Powszechna, seria Myśli i Ludzie, Warszawa 2005, ISBN 83-214-1336-6.
  • Święty Augustyn, Wiedza Powszechna, seria Myśli i Ludzie, Warszawa 2007
  • Mikołaj Kuzańczyk Wydawnictwo WAM, Kraków 2009
  • Boecjusz, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011
  • Filozof i jego muzy: antropologia Boecjusza – jej źródła i recepcja, Wydawnictwo Marek Derewicki, Kęty 2011
  • Metafizyczna odyseja. Filozofia Jana Szkota Eriugeny, Wydawnictwo Marek Derewicki, Kęty 2023

Przypisy

  1. Wirtualny Gabinet Rycin , bj.uj.edu.pl (pol.).

Bibliografia