Akcja Brutus

W dzisiejszym artykule zajmiemy się Akcja Brutus, tematem, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i każdej kulturze. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje w dziedzinie nauki, Akcja Brutus wywołał debaty, badania i głębokie refleksje. W całej historii Akcja Brutus odgrywał kluczową rolę w rozwoju człowieka, wpływając na wszystko, od relacji międzyludzkich po postęp technologiczny. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Akcja Brutus, analizując jego obecne znaczenie i prognozy na przyszłość. Przygotuj się na odkrycie wszystkiego, co warto wiedzieć o Akcja Brutus!

Akcja Brutus
Gatunek

dramat sensacyjny

Rok produkcji

1971

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Reżyseria

Jerzy Passendorfer

Scenariusz

Zbigniew Nienacki

Główne role

Ewa Krzyżewska
Tadeusz Schmidt
Witold Pyrkosz
Zygmunt Hübner

Muzyka

Lucjan Kaszycki

Zdjęcia

Kazimierz Konrad

Scenografia

Adam Nowakowski

Kostiumy

Maria Karmolińska

Montaż

Janina Niedźwiecka

Wytwórnia

Zespół Filmowy Wektor

Dystrybucja

Centrala Wynajmu Filmów

Akcja Brutus – polski propagandowy dramat sensacyjny z 1971 w reżyserii Jerzego Passendorfera. Scenariusz na podstawie własnej powieści Worek judaszów napisał Zbigniew Nienacki.

Premiera odbyła się w potrójnym pokazie z reportażami Przy moście Wytwórni Filmowej „Czołówka” oraz Krawiec dla milionów WFO z 1970 roku[1].

O filmie

Akcja filmu toczy się latem roku 1946 w powojennej polskiej rzeczywistości. Jest to historia walk z "bandycką grupą" majora "Boruty". Nie może sobie z nią poradzić Jaruga, szef miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa. Nie poddaje się jednak w tej walce, tym bardziej że podejrzewa, iż Boruta ma w UB swojego człowieka.

Film był inspirowany historią infiltracji oraz likwidacji ugrupowania kpt. Stanisława Sojczyńskiego (ps. Warszyc), byłego oficera AK i dowódcy organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie.

Propagował walkę komunistów z "bandyckimi grupami" w powojennej Polsce i przedstawiał narrację pozytywną dla władzy komunistycznej, narzuconej Polsce pod koniec II wojny światowej przez ZSRR i podporządkowanych mu struktur.

Obsada

Plenery

Przypisy

  1. Idziemy do kina. „Film”. 17, s. 15, 1971-04-25. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 

Linki zewnętrzne