Alectoria

W tym artykule zajmiemy się tematem Alectoria z różnych perspektyw i podejść, aby zapewnić pełną i szczegółową wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny. Przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, jego ewolucję w czasie i wyzwania, jakie stawia we współczesnym społeczeństwie. Ponadto przeanalizujemy różne opinie i stanowiska w tej sprawie, a także możliwe rozwiązania i alternatywy, które zaproponowano w celu rozwiązania tej kwestii. Dzięki tej wyczerpującej analizie chcemy zaoferować naszym czytelnikom szeroki i wzbogacający przegląd, który pozwoli im lepiej zrozumieć znaczenie i złożoność Alectoria.

Żyłecznik
Ilustracja
Żyłecznik halny
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

misecznicowce

Rodzina

tarczownicowate

Rodzaj

żyłecznik

Nazwa systematyczna
Alectoria Ach.
Tent. Hist. Lich.: 95 (1809)
Typ nomenklatoryczny

Alectoria sarmentosa (Ach.) Ach. 1810

Alectoria Ach. (żyłecznik) – rodzaj grzybów należący do rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae)[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Parmeliaceae, Lecanorales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Synonimy nazwy naukowej: Alectoriomyces Cif. & Tomas., Bryopogon Link, Ceratocladia Schwend., Cornicularia Schaer., Eualectoria (Th. Fr.) Gyeln[3].

Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2].

Gatunki występujące w Polsce

Przypisy

  1. a b Index Fungorum. . (ang.).
  2. a b Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland.Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum. . (ang.).