Aleksander I (syn Heroda Wielkiego)

Dziś Aleksander I (syn Heroda Wielkiego) to temat, który budzi duże zainteresowanie w społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Aleksander I (syn Heroda Wielkiego) stał się podstawowym elementem życia ludzi. Jej wpływ sięga od gospodarki, polityki, kultury po codzienne życie każdej jednostki. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Aleksander I (syn Heroda Wielkiego) i temu, jak zmieniał się on na przestrzeni czasu. Od jego początków po znaczenie w dzisiejszym świecie, Aleksander I (syn Heroda Wielkiego) jest tematem, który w najbliższej przyszłości będzie nadal wywoływał debaty i kontrowersje.

Aleksander I
ilustracja
królewicz
Dynastia

herodiańska

Data urodzenia

ok. 36 p.n.e.

Data i miejsce śmierci

ok. 8 p.n.e.
Samaria

Ojciec

Herod Wielki

Matka

Mariamme I

Żona

Glafira

Dzieci

Aleksander II,
Tigranes V

Aleksander I (ur. ok. 36 p.n.e., zm. ok. 8 p.n.e.) – królewicz żydowski.

Był synem Heroda Wielkiego i Mariamme I, księżniczki hasmonejskiej. W 24 p.n.e. razem ze swoim bratem Arystobulem I został wysłany do Rzymu w celach edukacyjnych. Ojciec przyjechał po nich w 17 p.n.e., a po powrocie do Judei nadał majątki i ożenił ich. Żoną Aleksandra I została Glafira, córka Archelaosa I Filopatrisa Ktistesa Sotera, ostatniego króla Kapadocji.

W 13/12 p.n.e. był obecny w Rzymie razem z Arystobulem I, gdzie przed cesarzem Oktawianem Augustem oskarżono go o spiskowanie przeciwko ojcu. Proces zakończył się pojednaniem Heroda z synami. Później Aleksander i Arystobul ponownie zostali oskarżeni, osądzeni w Berytos i straceni przez uduszenie w Samarii.

Bibliografia

  • Ciecieląg Jerzy, Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego. Palestyna w epoce rzymsko-herodiańskiej, Kraków, 2002.