Aleksander Michalski (muzyk)

W dzisiejszym świecie Aleksander Michalski (muzyk) stał się istotnym tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na kulturę popularną, Aleksander Michalski (muzyk) jest tematem, który nadal budzi debatę i kontrowersje. Od swoich początków po ewolucję we współczesnym świecie, Aleksander Michalski (muzyk) przyciągał uwagę naukowców, ekspertów, entuzjastów i ciekawskich. W tym artykule dokładnie zbadamy wszystkie aspekty związane z Aleksander Michalski (muzyk), oferując kompleksowy i szczegółowy przegląd, który pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym świecie.

Aleksander Michalski
Data i miejsce urodzenia

16 czerwca 1946
Poznań

Pochodzenie

polskie

Data i miejsce śmierci

5 maja 2018
Warszawa

Instrumenty

klarnet, saksofon, flet

Gatunki

muzyka rozrywkowa

Zawód

saksofonista, klarnecista, flecista, kompozytor, aranżer

Wydawnictwo

Polskie Nagrania „Muza”
Pronit

Współpracownicy
Wojciech Skowroński
Halina Frąckowiak
Wojciech Gąssowski
Janusz Laskowski
Zespoły
Bardowie
Grupa ABC
Test

Aleksander Michalski (ur. 16 czerwca 1946 w Poznaniu[1], zm. 5 maja 2018 w Warszawie) – polski saksofonista, klarnecista, flecista, kompozytor i aranżer.

Życiorys

Urodził się i wychował w Poznaniu. W 1967 roku ukończył Średnią Szkołę Muzyczną z klarnetem jako instrumentem głównym. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem rozpoczął pracę zawodową – był instruktorem w Domu Kultury "Kolejarz" w Poznaniu, działaczem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, współpracował z Polskim Radiem i z Polskimi Nagraniami, występował także jako muzyk zespołów teatralnych.

W lutym 1966 roku[2] został liderem i członkiem zespołu Bardowie, w którego pierwszym składzie pojawił się wybitny wokalista i pianista Wojciech Skowroński[2]. Formacja wykonywała początkowo jazz tradycyjny, a następnie rhythm and blues i muzykę rockową. Michalski był także współtwórcą Grupy ABC i Testu, co zaowocowało wieloma kompozycjami, pomysłami aranżacyjnymi oraz wykonaniami piosenek i utworów instrumentalnych.

Jego kompozycje śpiewali m.in.: Halina Frąckowiak, Katarzyna Sobczyk, Wojciech Gąssowski. Wykonywał partie solowe z zespołami: Bogusława Klimczuka, Edwarda Czernego, Andrzeja Korzyńskiego, Piotra Figla, Wojciecha Kacperskiego, Ryszarda Poznakowskiego i innych. Od 1974 roku prowadził własny zespół muzyczny, z którym występował w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Chile, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Finlandii i Szwecji.

Od 1983 roku był członkiem Sekcji B – Autorów Utworów Muzyki Rozrywkowej i Tanecznej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Zmarł 5 maja 2018 roku w Warszawie. Został pochowany na warszawskim cmentarzu przy ul. Kazimierza Wóycickiego[1].

Przypisy

  1. a b Wyszukiwarka grobów – Cmentarz Północny: Aleksander Michalski. . (pol.).
  2. a b Jan Kawecki, Wojciech Zajac: Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock 'n' roll 1959-1973. Kraków: Rock Serwis, 1995. ISBN 83-85335-25-0.

Bibliografia

Linki zewnętrzne