Alessandro Guagnini

W dzisiejszym świecie Alessandro Guagnini stał się istotnym tematem zainteresowania szerokiego spektrum społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na gospodarkę, politykę, kulturę czy życie codzienne ludzi, Alessandro Guagnini jest problemem, który nie pozostaje niezauważony. W miarę postępu i ewolucji świata Alessandro Guagnini staje się coraz bardziej istotny i istnieje potrzeba zrozumienia jego konsekwencji w różnych aspektach życia. W tym artykule dokładnie zbadamy Alessandro Guagnini i jego wiele aspektów, analizując jego znaczenie i wpływ w dzisiejszym świecie.

Aleksander Gwagnin
Ilustracja
Herb
Gwagnin
Rodzina

Guagnini

Data i miejsce urodzenia

1534
Werona

Data i miejsce śmierci

1614
Kraków

Sarmatiae Europeae descriptio, Spira, 1581

Alessandro Guagnini (w Polsce znany jako Aleksander Gwagnin, ur. 1534 w Weronie, zm. 1614 w Krakowie) – polski historyk, żołnierz i dziejopis pochodzenia włoskiego.

Życiorys

Urodził się we włoskiej zubożałej rodzinie szlacheckiej. Od 1561 uczestniczył w północnej wojnie siedmioletniej. Walczył również w polskim wojsku. W 1571 otrzymał indygenat polski z herbem własnym Gwagnin. Pod jego komendą służył Maciej Stryjkowski. Gwagnin jest autorem Sarmatiae Europeae descriptio[1] z 1578 roku (Kronika sarmacji europejskiej przetłumaczona w 1611 przez Marcina Paszkowskiego). Praca ta stała się popularna w Europie; została wznowiona w 1581.

Dzieło Sarmatiae Europeae descriptio, które zostało wydane pod nazwiskiem Guagniniego, Stryjkowski wymienił jako własne w napisanej przez siebie Kronice Polskiej, Litewskiej, Żmudzkiej...[2]. Kwestia autorstwa pozostaje nie do końca wyjaśniona. Niektórzy badacze, jak Alojzy Sajkowski, przyjmują możliwość wkładu Guagniniego jedynie pod względem językowym i erudycyjnym.

Zobacz też

Przypisy

  1. Praca ukazała się pod tytułem Sarmatiae Evropeae descriptio, quae Regnum Poloniae, Lituaniam, Samogitiam [...] partem complectitur / Alexandri Gwagnini Veronensis conscriptae w drukarni Macieja Wirzbięty. Zachowany egzemplarz w wersji cyfrowej można obejrzeć w serwisie Polona.pl
  2. Dane według: Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny, tom I, s. 336. Przewodniczący komitetu redakcyjnego - Julian Krzyżanowski. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1984.

Linki zewnętrzne