Andrea Verga

Temat Andrea Verga jest dziś jednym z najbardziej aktualnych i interesujących. Jej wpływ rozciąga się na różne obszary społeczeństwa, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. W ostatnich latach Andrea Verga przyciągnął uwagę ekspertów i uczonych pragnących zrozumieć jego naturę i konsekwencje dla współczesnego świata. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy Andrea Verga, analizując jego ewolucję w czasie i możliwe konsekwencje w przyszłości.

Andrea Verga
Ilustracja
Państwo działania

 Włochy

Data i miejsce urodzenia

30 maja 1811
Treviglio

Data i miejsce śmierci

21 listopada 1895
Mediolan

profesor nauk medycznych
Specjalność: psychiatria kliniczna
Alma Mater

Uniwersytet w Pawii

Nauczyciel akademicki
Klinika

Poliklinika w Mediolanie

Odznaczenia
Kawaler Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Komandor Orderu Korony Włoch Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Cesarskiego Orderu Róży (Brazylia)
Popiersie Vergi dłuta Giulio Branki, Mediolan

Andrea Verga (ur. 30 maja 1811 w Treviglio, zm. 21 listopada 1895 w Mediolanie) – włoski psychiatra i neurolog, profesor psychiatrii klinicznej w Ospedale Maggiore w Mediolanie, w 1864 roku razem z Serafino Biffim (1822-1899) założył "Archivio Italiano per le malattie nervose e più particolarmente per le alienazioni mentali" ("Włoskie Archiwum Chorób Nerwowych i Schorzeń Umysłowych"). W latach 1876–1889 zasiadał w radzie miejskiej w Mediolanie.

Verga jest pamiętany za prace nad psychiatrią przestępców, a także nad akrofobią (lękiem wysokości) – dolegliwością na którą sam cierpiał. Wprowadził do psychiatrii terminy akrofobii, klaustrofobii i rupofobii. W 1851 roku opisał wariant anatomiczny, jakim jest poszerzenie tylnej części jamy przegrody przezroczystej, znane do dziś jako komora Vergi (cavum Vergae).

Bibliografia