W tym artykule poruszony zostanie temat Andrzej Andrysiak (dziennikarz), który w ostatnich latach zyskał duże znaczenie ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od Andrzej Andrysiak (dziennikarz) jest przedmiotem studiów i badań, które mają na celu zrozumienie między innymi jego wpływu na ludzkie zachowanie, jego wpływ na gospodarkę, jego znaczenie w historii. Poprzez szczegółową analizę zostaną zbadane różne aspekty Andrzej Andrysiak (dziennikarz), podkreślając jego znaczenie i implikacje w różnych obszarach. Dlatego tak ważne jest zgłębienie wiedzy o Andrzej Andrysiak (dziennikarz), aby zrozumieć jego prawdziwy zakres i to, jak może bezpośrednio lub pośrednio wpłynąć na nasze życie.
Andrzej Andrysiak – polski dziennikarz i publicysta, wydawca Gazety Radomszczańskiej, autor książek i podcastów. Prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych[1]. W 2024 roku otrzymał tytuł „Dziennikarza Roku" Grand Press[2].
Życiorys
Urodzony z 1971 roku. Pochodzi z Radomska. Studiował filozofię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim [3]. Od połowy lat 90. związany z mediami warszawskimi. Zaczynał w Expressie Wieczornym. Sekretarz redakcji i redaktor naczelny tygodnika Kulisy [4], sekretarz redakcji, zastępca redaktora naczelnego oraz redaktor naczelny Życia Warszawy[5] sekretarz redakcji, zastępca redaktor naczelnej Dziennika Gazety Prawnej[6].
Od 2015 roku dziennikarz i wydawca lokalnego tygodnika Gazeta Radomszczańska [7]. Dziesięciokrotnie nominowany i pięciokrotnie nagradzany w konkursie SGL Local Press [8][9]. Dwukrotnie nominowany w konkursie Grand Press w kategorii „publicystyka"[10][11]. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym na poziomie lokalnym. Krytykuje patologie samorządu lokalnego[12]. Autor między innymi cyklu materiałów o molestowaniu dzieci przez kościelnego parafii pw. św. Lamberta w Radomsku[13][14], próbie przejęcia przez lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości dystrybucji unijnych 180 mln zł w ramach Lokalnych Grup Działania [15], kulis kampanii prezydenta Radomska Jarosława Ferenca[16] (materiał nominowany do nagrody im. Teresy Torańskiej). Autor reporterskiej książki „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu" [17], opisującej patologie polskiego samorządu (wydawnictwo Krytyka Polityczna). Twórca serialu podcastowego „Mała władza" [18] dla radia TOK FM o polskim samorządzie lokalnym, zdobywcy Grand Prix w konkursie Podcast Roku 2023[19]. W 2011 roku wydał powieść „Zasada nioznaczoności" (wydawnictwo Prozami)[20]
Od 2022 roku prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, największego stowarzyszenia polskich lokalnych wydawców niezależnych. Opowiada się i lobbuje za wprowadzeniem zakazu wydawania prasy przez samorządy[21] oraz uruchomieniem funduszy wsparcia mediów lokalnych[22]. Od 2024 roku członek zarządu Izby Wydawców Prasy[23].