Andrzej Kowalczyk (westerplatczyk)

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Andrzej Kowalczyk (westerplatczyk), badając jego liczne aspekty i aspekty, które sprawiają, że jest on dziś tematem istotnym i interesującym. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ w sferze kulturalnej, Andrzej Kowalczyk (westerplatczyk) przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów, wywołując debaty, refleksje i dogłębne analizy. Idąc tym tropem, przyjrzymy się bliżej różnym aspektom tego tematu, oferując szczegółowe spojrzenie, które pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć jego znaczenie i implikacje dla współczesnego świata.

Andrzej Kowalczyk
kapral kapral
Data i miejsce urodzenia

27 listopada 1914
Kietlin k/Radomska

Data i miejsce śmierci

1 września 1939
Westerplatte

Przebieg służby
Lata służby

do 1939

Siły zbrojne

Wojsko Polskie

Jednostki

85 Pułk Strzelców Wileńskich,
Wojskowa Składnica Tranzytowa (Westerplatte)

Główne wojny i bitwy

obrona Westerplatte †

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Andrzej Kowalczyk (ur. 27 listopada 1914 w Kietlinie, poległ 1 września 1939 na Westerplatte) – kapral Wojska Polskiego II RP, członek załogi i obrońca Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w wojnie obronnej 1939.

Życiorys

Obrona Westerplatte
Nagrobek Andrzeja Kowalczyka (po lewej) na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte

Urodził się w Kietlinie k. Radomska jako syn Antoniego i Wiktorii. Służbę wojskową odbywał w 85 Pułku Strzelców Wileńskich w Nowej Wilejce, skąd został skierowany na Westerplatte 13 sierpnia 1939. Brał udział w obronie placówki "Prom". Poległ pierwszego dnia obrony, gdy likwidował gniazdo niemieckich karabinów maszynowych na posterunku Schupo, prowadzące ostrzał Wartowni nr 1.

25 lipca 1963 w czasie prac ziemnych przy odbudowie Nabrzeża Bohaterów Westerplatte w Porcie Gdańskim natrafiono na szczątki kaprala Kowalczyka (rozpoznali je koledzy z oddziału dzięki zachowanym przedmiotom osobistym). Złożono je na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. 1 września 1992 odbyło się uroczyste przeniesienie szczątków kaprala na Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, jednak w wyniku błędu ekshumowano szczątki niemieckiego żołnierza, który poległ w walkach z Armią Czerwoną w 1945 i złożono je na Westerplatte w grobie kaprala Kowalczyka. Pomyłkę odkryto podczas ekshumacji 16 marca 2021. Losu szczątków kaprala Andrzeja Kowalczyka nie udało się dotychczas wyjaśnić[1][2].

Odznaczenia

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Stanisława Górnikiewicz-Kurowska: Westerplatczycy. Gdańsk: Marpress, 1999, s. 115.