W dzisiejszym świecie Andrzej Rutkowski stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu osób. Stało się przedmiotem dyskusji i debat w różnych obszarach, czy to na poziomie osobistym, zawodowym czy akademickim. Wpływ Andrzej Rutkowski został w znaczący sposób odczuty w społeczeństwie, generując sprzeczne opinie i wywołując badania, które miały na celu głębsze zgłębienie jego implikacji. Od samego początku Andrzej Rutkowski przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wzbudzając prawdziwe zainteresowanie i motywując profesjonalistów i ekspertów do zajęcia się jego różnymi aspektami i wymiarami. W tym kontekście ważne jest pełne zbadanie roli Andrzej Rutkowski dzisiaj i jego wpływu na życie codzienne, a także zastanowienie się nad jego projekcją w przyszłości.
Andrzej Rutkowski (ur. 1946 w Łodzi) – polski kompozytor, aranżer, gitarzysta basowy, grający muzykę pop.
Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec.
Prowadził zespoły Bumerang, Ptaki, występował w duecie z Grażyną Świtałą. Jako muzyk i kierownik zespołu współpracował z Haliną Kunicką, Jerzym Połomskim, Stenią Kozłowską i Ireną Santor.
W 1969 roku pod jego kierownictwem zespół Bumerang, Alibabki i Jolanta Borusiewicz zdobyli wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę „Hej dzień się budzi” i w tym samym roku wystąpili na Festiwalu w Sopocie.
Pisał piosenki z takimi autorami jak: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Andrzej Kuryło, Leon Sęk i Janusz Kondratowicz. Wraz z Grażyną Świtałą nagrał kilkanaście programów rozrywkowych dla Telewizji Polskiej z piosenkami country i pop oraz wiele kolęd.
Występował w: USA, Kanadzie, ZSRR, całej Zachodniej Europie, krajach arabskich, Australii. Pracował jako muzyk na statkach pasażerskich różnych bander.
Wieloletni członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów (ZAKR) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Od wielu lat jest też czynnym członkiem władz tych Stowarzyszeń biorąc udział w pracach Komisji Rewizyjnych.
Ostatnie[potrzebny przypis] kompozycje napisał do poezji Jerzego Masłowskiego, które to piosenki nagrali Marian Opania i Stan Borys.