André Masséna

W dzisiejszym świecie André Masséna stał się tematem istotnym i ogólnym zainteresowaniem szerokiego spektrum społeczeństwa. Od polityki po naukę, poprzez kulturę i technologię, André Masséna na różne sposoby wpływa na nasze codzienne życie. Do André Masséna można podejść z wielu perspektyw, a każda z nich oferuje fascynującą i stale rozwijającą się panoramę. W tym artykule zbadamy niektóre z najważniejszych wymiarów André Masséna, analizując jego wpływ w różnych obszarach i jego projekcję na przyszłość.

André Masséna
Ilustracja
Marszałek André Masséna
Marszałek Francji
Data i miejsce urodzenia

6 maja 1758
Nicea

Data i miejsce śmierci

4 kwietnia 1817
Paryż

Przebieg służby
Siły zbrojne

Królestwo Francji
Królestwo Francji
Republika Francuska
Cesarstwo Francuskie
Królestwo Francji

Główne wojny i bitwy

Wojna I koalicji
Wojna II koalicji
Wojna III koalicji
Wojna IV koalicji
Wojna na Półwyspie Iberyjskim
Wojna VII koalicji

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Świętego Ludwika (Francja) Order Korony Żelaznej III klasy (Włochy) Order św. Huberta (Bawaria) Order Wierności (Badenia)

André Masséna, wł. Andrea Massena (ur. 6 maja 1758 w Nicei, zm. 4 kwietnia 1817 w Paryżu) – książę Rivoli, książę Essling, marszałek cesarstwa francuskiego[1].

Życiorys

Marszałek André Masséna

Był synem kupca. W wieku 13 lat zaciągnął się do marynarki handlowej jako chłopiec okrętowy. Mając 17 lat wstąpił do armii, służąc w regimencie w Tulonie. Po 14 latach wyszedł ze służby w stopniu podoficera, a po wybuchu rewolucji wstąpił w szeregi ochotników. 1 sierpnia 1792 został dowódcą batalionu, 22 sierpnia 1793 generałem brygady, a 20 grudnia 1793 generałem dywizji[1].

W wojnach włoskich odznaczył się wielokrotnie; pobił Austriaków między innymi w 1795 pod Loano i miał swój udział w zwycięstwach Napoleona Bonapartego. Pod naczelnym dowództwem Jeana-Baptiste'a Jourdana dowodził w Szwajcarii armią francuską, która odniosła zwycięstwo pod Zurychem 25 września 1799 nad wojskiem rosyjskim, uchronił Francję od najazdu wojsk nieprzyjacielskich. W 1806 roku, po zawarciu pokoju preszburskiego, zajął Neapol dla Józefa Bonapartego; po bitwie pod Pruską Iławą został księciem Rivoli, a w 1809 po bitwie pod Essling – księciem Essling.

W 1810 otrzymał naczelne dowództwo w Hiszpanii, które z powodu przeważającej siły nieprzyjaciół, dobrowolnie złożył w 1811. Mianowany 20 grudnia 1814 przez Ludwika XVIII parem Francji[1]. Był jednym z najbardziej utalentowanych marszałków Napoleona.

Grób Marszałka André Masséna

Zmarł w 1817 roku z dala od spraw publicznych. Na cmentarzu Père-Lachaise wzniesiono mu pomnik[1].

Jego Mémoires (4 t., Paryż 1849) wydał gen. Koch.

Odznaczenia[2]

" class="mw-editsection-visualeditor">edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, XIX i pocz. XX wieku (może wymagać uaktualnienia).
  2. Dictionnaire des anoblissements, contenant l'indication des anoblissements, concessions, collations de titres, etc. accordés par Décrets on Ordonnances des Souverains de France 1804-1868. Paryż: Bachelin-Deflorenne, 1869, s. 67. (fr.).