Anenský vrch (Góry Orlickie)

W tym artykule poruszymy temat Anenský vrch (Góry Orlickie), który ma dziś ogromne znaczenie. Anenský vrch (Góry Orlickie) to temat, który wzbudził ogromne zainteresowanie w różnych obszarach, od polityki po naukę, poprzez kulturę i społeczeństwo w ogóle. Na przestrzeni dziejów Anenský vrch (Góry Orlickie) był przedmiotem badań i debat, wywołując sprzeczne opinie i prowokując do głębokich refleksji na temat jego wpływu na życie codzienne. W tym sensie niezbędna jest szczegółowa analiza różnych aspektów związanych z Anenský vrch (Góry Orlickie), odniesienie się do jego implikacji i konsekwencji, a także możliwych rozwiązań, które mogą wyniknąć w wyniku jego obecności. Dlatego głównym celem tego artykułu jest przedstawienie szerokiego i aktualnego spojrzenia na Anenský vrch (Góry Orlickie), aby promować krytyczną i konstruktywną refleksję na ten bardzo istotny temat.

Anenský vrch
Ilustracja
Anenský vrch z północnego zachodu
Państwo

 Czechy

Położenie

Neratov v Orlických horách

Pasmo

Góry Orlickie

Wysokość

991 m n.p.m.

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na prawo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Anenský vrch”
Ziemia50°12′57″N 16°30′43″E/50,215833 16,511944

Anenský vrch (dawniej też Arnoštka, niem. Ernestinenberg) – szczyt leżący w głównym grzbiecie Gór Orlickich.

Od roku 1760 na szczycie stała kaplica św. Anny. W latach 1820 i 1860 była rekonstruowana, a w 1937 została rozebrana i przeniesiona nad osadę Hadinec. Na szczycie są dwa schrony dla piechoty (bunkry przeciwpiechotne) czechosłowackich umocnień R-S 84 „Arnošt“ i R-S 85 „Anna“ z roku 1937. Od października 2010 stoi na Anenským vrchu wysoka na 17 metrów drewniana wieża widokowa „Anna“.

Przynależność geomorfologiczna

Anenský vrch znajduje się w mezoregionie Góry Orlickie, w Deštenskiej hornatinie (wyżynie), w Orlickým hřbecie (Grzbiecie Orlickim), w jego części zwanej Anenský hřbet.

Szlak

Do szczytu wiedzie około 400-metrowe odbicie ze Szlaku Jiráska.

Przypisy

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)