W dzisiejszym świecie Anisa Markarian to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych obszarach. Od polityki po naukę, Anisa Markarian stał się przedmiotem zainteresowania całego społeczeństwa. Ponieważ świat rozwija się technologicznie i stoi przed nowymi wyzwaniami, ważne jest, aby przeanalizować i zrozumieć znaczenie Anisa Markarian w dzisiejszym społeczeństwie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Anisa Markarian i jego wpływem na dzisiejszy świat. Od jego powstania po możliwe przyszłe implikacje, Anisa Markarian to temat, który zasługuje na uwagę wszystkich.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Lata aktywności |
1978-1994 |
Anisa Markarian (ur. 4 lipca 1962 w Tiranie[1]) – albańska aktorka, pisarka, scenarzystka i lekarka pochodzenia ormiańskiego, wnuczka aktora Prokopa Mimy.
Była córką ormiańskiego dentysty Agopa Markariana, który osiedlił się w Tiranie i ożenił z Albanką. Anisa ukończyła studia medyczne na uniwersytecie w Tiranie. W 1978 została zaangażowana przez reżysera Gëzima Erebarę do jednej z głównych ról w filmie Vajzat me kordele te kuqe[1]. Rola ta została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność, a Markarian, która nigdy nie kształciła się w zawodzie aktora była angażowana do kolejnych filmów. W 1988 była współautorką scenariusza do filmu Pranvera s'erdhi vetëm, w którym też zagrała główną rolę. Samodzielnie napisała scenariusz do filmu Ngjyrat e moshës. Po tym filmie zerwała współpracę z albańskimi filmowcami i wyjechała do Paryża, gdzie pracowała jako lekarka[1]. Tam też wystąpiła w roli Roissy w filmie w reżyserii Lirii Begei – Loin des barbares.
W 1997 wydała zbiór opowiadań pod tytułem Sënduku i kujtimeve (Pudełko ze wspomnieniami). W 2019 wydała powieść 15 ditë prilli (15 dni kwietnia), której premiera stała się pretekstem do przyjazdu autorki do Albanii[2].