Anna Kordecka

W tym artykule szczegółowo zbadamy Anna Kordecka i jego wpływ na nasze współczesne społeczeństwo. Anna Kordecka był przedmiotem badań i zainteresowań przez lata, a jego znaczenie nie zmniejszyło się z biegiem czasu. Poprzez wszechstronną analizę zbadamy różne aspekty i aspekty Anna Kordecka, od jego początków po rolę w dzisiejszym świecie. Zagłębimy się w jego znaczenie, implikacje i wpływ w różnych sferach, a także jego znaczenie dla ogółu społeczeństwa. Mamy nadzieję, że dzięki tej eksploracji zapewnimy pełniejszy i wzbogacający obraz Anna Kordecka, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i implikacje dla świata, w którym żyjemy.

Anna Kordecka
Ilustracja
Anna Kordecka podczas haftowania, 1973
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1897
Świdwiborek

Data i miejsce śmierci

3 lutego 1974
Myszyniec

Miejsce spoczynku

Myszyniec

Zawód, zajęcie

wycinankarka, tkaczka, hafciarka

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Anna Kordecka (ur. 15 lipca 1897 w Świdwiborku, zm. 3 lutego 1974 w Myszyńcu) – polska twórczyni ludowa z kurpiowskiej Puszczy Zielonej[1][2].

Życiorys

Była córką Tomasza i Rozalii Kordeckich[1]. Miała piątkę rodzeństwa. W swojej familii, jako jedyna posługiwała się nazwiskiem "Kordecka". Pozostali członkowie rodziny nosili nazwisko "Kordek". Według przekazów rodzinnych, Kordecka przez krótki okres przebywała w zakonie[3].

Wycinankarstwem, hafciarstwem i tkactwem zajmowała się od wczesnej młodości[1]. Zajmowała się też szyciem strojów kurpiowskich[2].

W 1927 współorganizowała pierwszą kurpiowską spółdzielnię przemysłu ludowego – „Kurpianka” w Myszyńcu[1]. Była jej sekretarką[4]. Statut Spółdzielni został zarejestrowany 10 maja 1928 r. w Sądzie Okręgowym w Łomży. Spółdzielnia liczyła wówczas 43 członków.

Wspierała Adama Chętnika w gromadzeniu eksponatów do skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie[2].

Po II wojnie światowej brała udział w konkursach sztuki ludowej. Swoje prace prezentowała w Polsce i za granicą[1]. W 1951 współzakładała spółdzielnię „Kurpianka” w Kadzidle[5]. W Myszyńcu we własnym mieszkaniu na ulicy Sienkiewicza prowadziła izbę regionalną[1][2]. Dla muzeów skupowała eksponaty[2].

W 1959, jako pierwsza artystka z Kurpi, miała wystawę indywidualną. Zorganizowano ją w Ostrołęce z okazji 35-lecia pracy twórczej Anny Kordeckiej[2].

Została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Była uznawana za jedną z najwybitniejszych twórczyń ludowych na Kurpiach[6].

Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Myszyńcu[1].

Upamiętnienie

W 2020 była jedną z bohaterek wystawy Wycinkanka kurpiowska z Puszczy Zielonej przygotowanej przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce[5].

Jej imię nosi doroczny konkurs pod hasłem „Rękodzieło wsi kurpiowskiej” organizowany przez RCKK w Myszyńcu[2].

W 2024 w holu budynku RCKK w Myszyńcu, w 50. rocznicę śmierci artystki, odsłonięto tablicę ją upamiętniającą. Wydano książkę Anna Kordecka. Prekursorka twórczości ludowej na Kurpiach[3][7] oraz przygotowano wystawę pod tym samym tytułem[8].

Galeria

Przypisy

  1. a b c d e f g Stanisław Pajka, Słownik biograficzny Kurpiowszczyzny XX wieku, Kadzidło 2008, s. 475, ISBN 978-83-916349-2-9.
  2. a b c d e f g Bernard Kielak, Anna Kordecka – twórczyni, patronka rękodzieła kurpiowskiego , zwiazekkurpiow.pl .
  3. a b Tomasz Mierzejek i inni, Anna Kordecka. Prekursorka twórczości ludowej na Kurpiach, 22 lutego 2024, ISBN 978-83-952030-8-4.
  4. Wojciech Łukaszewski, From the history of the cooperative movement in the Kurpie region during the Second Polish Republic, „Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego”, 31, 2017, s. 179, ISSN 0860-9608 (ang.).
  5. a b Maria Samsel, Robert Andrzej Dul, Alicja Mironiuk Nikolska, Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej. Wystawa planszowa, Ostrołęka 2020.
  6. Maria Samsel, Robert Andrzej Dul, Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej. Katalog wystawy / The Kurpie paper-cutting from the Green Forest. Exhibition catalogue, Ostrołęka: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, 2020.
  7. Anna Kordecka: zasłużona postać Kurpiowszczyzny. Będzie uhonorowana w Myszyńcu , www.eostroleka.pl (pol.).
  8. Noworoczne spotkanie z twórcami ludowymi, folklorystami i działaczami kultury w Myszyńcu , powiatostrolecki.pl .