Z tej okazji wkroczymy w ekscytujący świat Anna Magdalena Bach. Temat ten przyciągnął na przestrzeni czasu uwagę niezliczonej rzeszy osób, a jego znaczenie i aktualność są bezdyskusyjne. Anna Magdalena Bach to temat obejmujący szeroki zakres aspektów i można do niego podchodzić z różnych perspektyw. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Anna Magdalena Bach, od jego początków po dzisiejsze skutki. Jesteśmy pewni, że ta szczegółowa analiza będzie bardzo interesująca dla naszych czytelników, ponieważ Anna Magdalena Bach to temat, który odcisnął piętno na historii i nadal budzi żywe zainteresowanie.
Anna Magdalena Bach (ur. jako Anna Magdalena Wilcke 22 września 1701 w Zeitz, zm. 27 lutego 1760 w Lipsku) – druga żona Johanna Sebastiana Bacha.
Anna Magdalena Wilcke urodziła się w Saksonii w muzycznej rodzinie. Jej ojciec, Johann Caspar Wilcke, był trębaczem a matka, Margaretha Elisabeth Liebe, była córką organisty. Już w dzieciństwie otrzymała muzyczne wykształcenie, a w 1721 została zatrudniona jako śpiewaczka-sopranistka na dworze księcia Leopolda von Anhalt-Köthen w Köthen; wtedy też poznała Johanna Sebastiana Bacha. Anna Magdalena i Johann Sebastian Bach wzięli ślub 3 grudnia 1721, siedemnaście miesięcy po zgonie jego pierwszej żony Marii Barbary Bach.
Ich małżeństwo było szczęśliwe i wiele wniosło do ich życia muzycznego. Johann Sebastian napisał kilka kompozycji dedykowanych swojej żonie – najbardziej znane są dwa manuskrypty zapisów nutowych Notenbüchlein für Anna Magdalena Bach. Anna Magdalena regularnie pomagała mężowi w zapisywaniu jego dzieł.
Podczas ich wspólnego życia w Lipsku Anna Magdalena organizowała regularnie wieczory muzyczne, podczas których cała rodzina grała i śpiewała razem z zaproszonymi gośćmi. Dom Bachów stał się centrum życia muzycznego w Lipsku.
Po śmierci Jana Sebastiana Bacha w 1750 w rodzinie doszło do konfliktów, w rezultacie których synowie opuścili dom rodzinny i poszli własnymi drogami. Anna Magdalena pozostała z dwiema najmłodszymi córkami oraz z pasierbicą z pierwszego małżeństwa Jana Sebastiana. Żyło im się coraz gorzej a Anna Magdalena z biegiem czasu stawała się coraz bardziej zależna od datków rady miasta Lipska. Zmarła w nędzy i została pochowana w nieoznakowanym grobie dla ubogich przy lipskim kościele św. Jana. Sam kościół został doszczętnie zniszczony podczas alianckich bombardowań w czasie II wojny światowej.
Anna Magdalena i Johann Sebastian Bachowie mieli 13 dzieci w okresie 1723 – 1742; siedmioro z nich zmarło w wieku dziecięcym: