W dzisiejszym świecie Antoni Kapliński stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Od momentu pojawienia się budzi ciekawość i uwagę ekspertów, badaczy, naukowców i ogółu społeczeństwa. Jego znaczenie polega na oddziaływaniu na różne aspekty życia codziennego, a także na rozwój różnych kierunków studiów i zawodów. W tym artykule szczegółowo badamy różne aspekty związane ze Antoni Kapliński, od jego historycznego pochodzenia po wpływ na teraźniejszość, analizując jego implikacje i prognozując jego możliwą ewolucję w przyszłości.
Antoni Mieczysław Kapliński (ur. 20 stycznia 1938 w Głusku, zm. 27 lutego 2019 w Warszawie[1][2]) – polski redaktor, dyplomata, agent wywiadu.
Redaktor naczelny Instytutu Wydawniczego „Pax”. Jako korespondent „Słowa Powszechnego” w Rzymie był kontaktem operacyjnym wywiadu PRL pod pseudonimem „Vago”[3]. Przez wiele lat pracował w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej[4][5][6], w tym w latach 1994–1995 był chargé d’affaires RP przy Stolicy Apostolskiej.
23 października 2003 otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego[7].
Syn Józefa i Ewy[2]. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[8].