Antylopy

W tym artykule zajmiemy się tematem Antylopy, który jest niezwykle ważny i interesujący dla szerokiego grona czytelników. Antylopy stał się w ostatnim czasie przedmiotem dyskusji i debaty, będąc przedmiotem analiz ekspertów w tej dziedzinie. W tym artykule staramy się zapewnić kompleksowy i szczegółowy obraz Antylopy, odnosząc się do jego najważniejszych aspektów i oferując cenne informacje umożliwiające zrozumienie jego wpływu w różnych obszarach. Od samego początku do obecnej ewolucji Antylopy wzbudził zainteresowanie profesjonalistów, naukowców i ogółu społeczeństwa, dlatego istotne jest zbadanie jego natury i konsekwencji. Poprzez analityczne i rygorystyczne podejście staramy się zgłębić i pogłębić ten temat, prezentując różnorodne perspektywy i argumenty, które wzbogacają wiedzę na temat Antylopy. Bez wątpienia artykuł ten aspiruje do roli informacyjnego i refleksyjnego odniesienia dla tych, którzy chcą w pełni zrozumieć to zjawisko.

Antylopy
Antilopinae
J.E. Gray, 1821[1]
Ilustracja
Przedstawiciel podrodziny – antylopa indyjska (Antilope cervicapra)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

parzystokopytne

Podrząd

przeżuwacze

Infrarząd

Pecora

Rodzina

wołowate

Podrodzina

antylopy

Typ nomenklatoryczny

Antilope Pallas, 1766

Plemiona

10 plemion (w tym 1 wymarłe) – zobacz opis w tekście

Antylopy[2] (Antilopinae) – podrodzina ssaków z rodziny wołowatych (Bovidae).

Zasięg występowania

Podrodzina obejmuje gatunki występujące w Eurazji, Afryce i Ameryce Północnej[3].

Podział systematyczny

Do podrodziny należą następujące występujące współcześnie plemiona[4][3][2]:

Opisano również plemię wymarłe[5]:

Przypisy

  1. J.E. Gray. On the Natural Arrangment of Vertebrose Animals. „The London Medical Repository”. 15, s. 307, 1821. (ang.). 
  2. a b Nazwy zwyczajowe za: W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński & W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 177–186. ISBN 978-83-88147-15-9. (pol. • ang.).
  3. a b C.J. Burgin, D.E. Wilson, R.A. Mittermeier, A.B. Rylands, T.E. Lacher & W. Sechrest: Illustrated Checklist of the Mammals of the World. Cz. 2: Eulipotyphla to Carnivora. Barcelona: Lynx Edicions, 2020, s. 332–378. ISBN 978-84-16728-35-0. (ang.).
  4. N. Upham, C. Burgin, J. Widness, M. Becker, C. Parker, S. Liphardt, I. Rochon & D. Huckaby: Treeview of Mammalian Taxonomy Hierarchy. ASM Mammal Diversity Database (Version 1.11) . American Society of Mammalogists. . (ang.).
  5. J.S. Zijlstra, Antilopinae Gray, 1821, Hesperomys project (Version 23.8.1), DOI10.5281/zenodo.7654755 (ang.).