Archiprezbiter

Dzisiaj Archiprezbiter jest bardzo istotnym tematem, który dotyczy nas wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. W miarę jak świat zmierza w stronę coraz bardziej niepewnej przyszłości, Archiprezbiter staje się podstawowym elementem naszego życia, wpływającym na sposób, w jaki współdziałamy z otoczeniem, innymi ludźmi, a nawet samymi sobą. Dlatego konieczne jest zgłębienie wiedzy i zrozumienia Archiprezbiter, aby stawić czoła wyzwaniom, jakie pojawiają się w tym zmieniającym się świecie. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Archiprezbiter, badając jego implikacje, zastosowania i konsekwencje w naszym życiu.

Archiprezbiter – urząd lub tytuł honorowy w Kościele katolickim.

  • archiprezbiter miejski (archiprezbiter biskupi) – dawniej kapłan kościoła katedralnego w mieście biskupim, będący pierwszym zastępcą biskupa w pełnieniu funkcji liturgicznych niewymagających sakry biskupiej
  • archiprezbiter wiejski – dawniej kapłan stojący na czele archiprezbiteratu (w ciągu wieków funkcja archiprezbitera wiejskiego utożsamiała się z funkcją dziekana, obecnie jest rzadko używanym zamiennikiem terminu „dziekan”)
  • archiprezbiter kapitulny – dawniej kapłan kapituły kolegiackiej lub katedralnej
  • archiprezbiter honorowy – tytuł rektorów-kardynałów bazylik rzymskich (jako tytuł honorowy przetrwał również archiprezbiter miejski, nadawany kapłanom najważniejszych kościołów - w Polsce proboszczom Kościoła Mariackiego w Krakowie)[1].

Przypisy

  1. Archiprezbiter mariacki, Encyklopedia Krakowa, Wyd. 2 zm. i rozsz., t. 1, Kraków 2023, s. 49, ISBN 978-83-66334-47-6.