W dzisiejszym świecie Arcybiskupi Genui stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu osób. W całej historii Arcybiskupi Genui odegrał kluczową rolę w wielu aspektach społeczeństwa, kultury i życia codziennego. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na politykę i technologię, Arcybiskupi Genui pozostaje tematem ciągłej debaty i refleksji. W tym artykule zbadamy znaczenie i wpływ Arcybiskupi Genui w różnych kontekstach, a także obecne i przyszłe trendy związane z tym tematem.
Arcybiskupi Genui – biskupi rzymskokatolickiej archidiecezji w metropolii kościelnej z siedzibą w Genui.
Genua była siedzibą biskupa co najmniej od czwartego wieku (być może nawet wcześniej), jako sufragania Mediolanu. Do rangi archidiecezji wyniósł ją papież Innocenty II 20 marca 1133. Jej sufraganiami są obecnie diecezje Albenga-Imperia, Chiavari, La Spezia-Sarzana-Brugnato, Savona-Noli, Tortona i Ventimiglia-San Remo. Arcybiskupi tej archidiecezji są zwyczajowo powoływani do Kolegium Kardynalskiego. Obecnym arcybiskupem jest Marco Tasca. Byłymi arcybiskupami Genui są też emerytowani kardynałowie Angelo Bagnasco i Tarcisio Bertone. Wśród znaczących arcybiskupów w przeszłości można wymienić pierwszego arcybiskupa Syrusa, kronikarza i hagiografa Jakuba z Voragine, kardynała Paolo Fregoso (kilkakrotnego dożę Republiki Genui), oraz kardynała Giuseppe Siri, który był jednym z najpoważniejszych kandydatów na papieża na obydwu konklawe w 1978 roku.
Istnienie czterech poniższych biskupów jest poświadczone jedynie przez tradycję i czasu ich posługi nie da się określić.