Aregunda

Dzisiaj zagłębimy się w temat, który budzi ciekawość wielu osób. Aregunda to temat, który był przedmiotem debat i badań przez lata, a w tym artykule przyjrzymy się jego różnym aspektom. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Aregunda przyciąga uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. W trakcie tej analizy przyjrzymy się różnym perspektywom istniejącym na Aregunda i spróbujemy rzucić światło na niektóre mity i rzeczywistość wokół niego. Mamy nadzieję, że pod koniec tego artykułu czytelnicy będą mieli pełniejsze i głębsze zrozumienie Aregunda i docenią jego znaczenie we współczesnym świecie.

Aregunda
Ilustracja
królowa Franków
Jako żona

Chlotara I

Dane biograficzne
Data urodzenia

ok. 515

Data śmierci

573 lub 579

Miejsce spoczynku

Saint-Denis

Mąż

Chlotar I

Dzieci

Chilperyk I

Aregunda, również Arnegunda (ur. ok. 515, zm. 573 lub 579) – czwarta żona króla frankijskiego Chlotara I.

Kiedy poprzednia żona Chlotara – Ingunda poprosiła, by znalazł dla jej siostry Arnegundy odpowiedniego męża ten jej odparł:

...szukając dla twej siostry dzielnego i bogatego męża nie znalazłem lepszego ode mnie. Dowiedz się zatem, że uczyniłem ją swą małżonką...

Chlotar miał z nią syna Chilperyka, późniejszego króla Neustrii.

Arnegunda została prawdopodobnie otruta przez Chlotara, gdy mu się znudziła. Miała wtedy ok. 40 lat.

W 1964 r. Michel Fleury odkrył w kościele Saint-Denis jej szczątki. Po kosztownościach można sądzić, że miała królewski pogrzeb. Zwłoki uległy mumifikacji do tego stopnia, że zachowały się nawet resztki płuc.

Bibliografia

  • Zbigniew Bukowski, Krzysztof Dąbrowski, Świt kultury europejskiej, LSW, Warszawa 1971, s. 322-329.
  • Gustaw Faber, Merowingowie i Karolingowie, PIW, Warszawa 1994.
  • Magdalena Mączyńska – Wędrówki ludów. Historia niespokojnej epoki IV i V w., PWN, Warszawa-Kraków 1996, ISBN 83-01-12120-3