Argumentum ad legem

W tym artykule zbadamy i przeanalizujemy różne aspekty związane z Argumentum ad legem. Od jego pochodzenia i historii po dzisiejsze znaczenie, poprzez wpływ na społeczeństwo i wpływ na różne obszary życia codziennego. Idąc tym tropem, zagłębimy się w Argumentum ad legem, aby zrozumieć jego znaczenie i implikacje, a także zastanowić się nad jego rolą w dzisiejszym świecie. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę postaramy się rzucić światło na ten temat i zaoferować czytelnikowi wzbogacającą perspektywę.

Argumentum ad legem (łac. argument do prawa) – pozamerytoryczny sposób argumentowania polegający na powołaniu się na stan prawny dla poparcia swojej tezy[1]. Dyskutant stosuje ten argument między innymi w celu obrony swojego uczynku lub namowy do niego z powodu jego legalności, lub w celu potępienia czynu jako niemoralnego z powodu jego nielegalności[1]. Argument do prawa jest błędny, gdyż choć przepisy prawa są ważne, nie stanowią one wykładni moralności i rozsądku danego działania[2][3][4].

Forma

  • A jest legalne, więc jest moralne.
  • B jest nielegalne, więc jest niemoralne.

Przykłady

  • "Co z tego, że zdradziłam mojego męża? Bycie niewiernym nie jest nielegalne"[2].
  • "Przykuwasz się do buldożera, by uniemożliwić wyburzenie? Nie rób tego! Trafisz do więzienia! Nie bądź złym człowiekiem!"[2].
  • "Nie wolno ci tańczyć publicznie w Iranie. To jest nielegalne i grzeszne"[5].
  • "W Meksyku od 12 lat można i w ogóle. W Anglii od 16, ale kto zabroni nam czuć, co czujemy"[6].

Przypisy

  1. a b Gene Kruckemyer ’73, 'Well, It's Not Illegal!' , University of Central Florida News | UCF Today, 22 maja 2019 (ang.).
  2. a b c Appeal to the Law , www.logicallyfallacious.com (ang.).
  3. Founder of Cerebralistic Mary, Appeal to Legality: Is it Moral if it's the Law? , Cerebralistic, 21 lutego 2020 (ang.).
  4. Ethics and Law , www.qcc.cuny.edu .
  5. Beulah Devaney, Robert Kamionek (tłum.), W Iranie zdelegalizowano taniec , VICE, 9 lutego 2016 (ang.), "Po tym, jak obalono rząd szacha Pahlawiego, taniec ogłoszono grzesznym".
  6. Sylwester Wardęga, MROCZNA TAJEMNICA STUU I YOUTUBERÓW: PANDORA GATE (Boxdel, Dubiel, Fagata) , 3 października 2023 , Cytat z wiadomości prywatnej Stuarta "Stuu" Burtona, byłego youtubera oraz negatywnego protagonisty afery Pandoragate; minuta 11:11 filmu.