Ariadna Demkowska-Bohdziewicz

W dzisiejszym świecie Ariadna Demkowska-Bohdziewicz to temat o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu dużej liczby osób. Od momentu pojawienia się Ariadna Demkowska-Bohdziewicz przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wywołując debaty, dyskusje i kontrowersje na różnych polach. Jego wpływ był odczuwalny między innymi w społeczeństwie, polityce, gospodarce, nauce i kulturze. Ponieważ Ariadna Demkowska-Bohdziewicz stale ewoluuje i zyskuje na znaczeniu na scenie globalnej, konieczne jest pełne przeanalizowanie i zrozumienie jego wpływu oraz implikacji, jakie ma na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne wymiary Ariadna Demkowska-Bohdziewicz i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie.

Grób reżysera Antoniego Bohdziewicza i tłumaczki Ariadny Demkowskiej-Bohdziewicz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Ariadna Demkowska-Bohdziewicz (ur. 16 marca 1918 w Władykaukazie, zm. 4 lipca 2000 w Warszawie[1]) – polska tłumaczka literatury amerykańskiej i scenarzystka filmowa działająca w latach 1953-2000.

Życiorys

Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (germanistykę i anglistykę).

Zmarła 4 lipca 2000 w wieku 82 lat i została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera B19-5-19)[1].

Przekłady

Życie prywatne

Córka Walentyny Miedwiediew, aktorki, z pochodzenia Rosjanki i Piotra Demkowskiego, majora Wojska Polskiego, skazanego na śmierć i rozstrzelanego w 1931 za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Siostra rzeźbiarki Zofii Demkowskiej.

Jej mężem był reżyser i pedagog Antoni Bohdziewicz (1906-1970). Matka Anny Bohdziewicz-Jastrzębskiej (ur. 1945) i Anny Beaty Bohdziewicz (ur. 1950).

Przypisy

Bibliografia