Armoryka

W dzisiejszym świecie Armoryka stał się istotną kwestią, która staje się coraz ważniejsza w społeczeństwie. Od momentu powstania budzi szerokie dyskusje i kontrowersje, wzbudzając zainteresowanie i ciekawość wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na życie codzienne, znaczenie historyczne czy wpływ na kulturę popularną, Armoryka zdołał przyciągnąć uwagę różnych warstw społeczeństwa. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Armoryka, analizując jego znaczenie, ewolucję w czasie i jego dzisiejszy wpływ. Ponadto zbadamy różne perspektywy istniejące wokół Armoryka, oferując szeroką i obiektywną wizję tego ekscytującego tematu.

Armoryka na mapie starożytnej Galii

Armoryka (łac. Armorica lub Aremorica, z celtyckiego are „nad” + mor „morze”[1]) – kraina historyczna na terenie starożytnej Galii, obejmująca tereny między Loarą i Sekwaną, tj. późniejszą Bretanię i część Normandii. Zamieszkana przez kilka ludów celtyckich, m.in. Wenetów, Redonów, Namnetów i Unellów[2].

Podbita przez Cezara w trakcie wojen galijskich, wchodziła później w skład rzymskiej prowincji Gallia Lugdunensis[3].

Z Armoryki wywodził się św. Jodok.

Do nazwy krainy nawiązuje nazwa planetoidy Armor.

Zobacz też

Przypisy

  1. Mała encyklopedia kultury antycznej, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1983, s. 72
  2. John Thomas Koch, Celtic Culture: a Historical Encyclopedia, ABC-CLIO, Santa Barbara, California 2006, s. 85
  3. Bernhard Maier, The Celts: A History from Earliest Times to the Present, Edinburgh University Press, Edinburgh 2003, s. 184