Artatama I

W tym artykule zbadamy temat Artatama I z różnych perspektyw, badając jego wpływ na współczesne społeczeństwo i jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Idąc tym tropem, zagłębimy się w najważniejsze aspekty związane z Artatama I, analizując jego historyczne znaczenie i wpływ na rozwój nowych koncepcji i trendów. Ponadto uwzględnimy różne opinie ekspertów w tej dziedzinie, a także osobiste doświadczenia, które pozwolą uzyskać pełniejszą i wzbogacającą wizję Artatama I. Syntetyzując aktualne i rygorystyczne informacje, ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Artatama I, aby dać czytelnikowi głębsze i pełniejsze zrozumienie tego ważnego tematu.

Artatama I
król Mitanii
Okres

od 1410 p.n.e.
do 1400 p.n.e.

Dane biograficzne
Ojciec

Szausztatar

Dzieci

Szuttarna II (?)

Artatama I (przypuszczalnie z sanskr. rta-dhâman „on, który mieszka w świątyni prawa”[1]) – władca huryckiego królestwa Mitanni pod koniec XV wieku p.n.e. (panował w okresie 1410–1400 p.n.e.).

Niewiele wiadomo jest na jego temat, gdyż nie zostawił po sobie żadnych pisanych śladów. Do niego odnoszą się informacje zawarte w listach z Amarna, gdzie jest wymieniony jako przodek, który ustanowił przymierze z Egiptem. Poprzez ślub swej córki z faraonem Totmesem IV zawarł on sojusz z Egiptem przeciwko Hetytom[2]. Za jego córkę była uważana Mutemuja, żona Totmesa IV, a matka Amenhotepa III, jednak obecnie większość badaczy nie zgadza się z tym.

Przypisy

  1. Laessøe J., Ludy Asyrii, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1972, s. 129.
  2. Agnieszka Bartnik, Wielcy władcy starożytności, Historica, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Dragon, 2013, s. 34-37, ISBN 978-83-63559-26-7 .