Arthur Coleman Danto

W dzisiejszym świecie Arthur Coleman Danto stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu ludzi w każdym wieku i w różnych częściach świata. Od momentu pojawienia się Arthur Coleman Danto wywołał ciągłą debatę i niezliczoną ilość sprzecznych opinii. Zjawisko to przykuło uwagę ogółu społeczeństwa i dało początek badaniom, dyskusjom i demonstracjom wokół różnych jego aspektów. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Arthur Coleman Danto na dzisiejsze społeczeństwo, analizując jego implikacje i przedstawiając pełny przegląd tego tematu, który nie pozostawi nikogo obojętnym.

Arthur Coleman Danto
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1924
Ann Arbor, Michigan

Data i miejsce śmierci

25 października 2013
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

filozof

Narodowość

USA

Arthur C. Danto (ur. 1 stycznia 1924 w Ann Arbor w stanie Michigan, zm. 25 października 2013 w Nowym Jorku) – amerykański filozof, estetyk, krytyk sztuki związany z Uniwersytetem Columbia, redaktor Journal of Philosophy. Zajmował się epistemologią i filozofią historii, ale najbardziej znany z prac związanych z estetyką.

Życie

Arthur Danto urodził się w Ann Arbor, w stanie Michigan, dorastał w Detroit. Studia rozpoczął na Uniwersytecie Wayne State, na wydziale historii sztuki i historii. Później zrobił dyplom filozofii na Uniwersytecie Columbia. Uczył się u takich filozofów jak Maurice Merleau-Ponty.

Filozofia

Przedmiot rozważań

Głównym przedmiotem prac Arthura Danto jest sztuka współczesna. Najczęściej opisywana przez Danto sztuką jest twórczość Marcela Duchampa i jego najbliższych naśladowców, uczniów i krytyków. To Danto był jednym z pierwszych filozofów, którzy wprowadzili pojęcie ready mades w rozważaniach nad sztuką. Danto opisuje sztukę współczesną z pozycji filozofa-obserwatora, nie przystaje bezkrytycznie na postulaty współczesnych autorów, nie odrzuca ich, ale w rozważaniach obnaża słabości i zalety współczesnych teorii sztuki by poradzić sobie z klasycznymi zagadnieniami estetyki, takimi jak ontologia dzieła sztuki czy badanie mechanizmu doświadczenia estetycznego. Dwie, naczelne kategorie filozoficzne rozwijane przez Arthura Danto, to świat sztuki i koniec sztuki[1].

Przypisy

Bibliografia