W dzisiejszych czasach Artykuły Organiczne to temat, który wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Od polityki po zdrowie, modę i technologię, Artykuły Organiczne stał się powracającym tematem rozmów. Opinie na ten temat są zróżnicowane i spolaryzowane, co wywołało wzbogacającą, a czasem gorącą debatę. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Artykuły Organiczne i jego wpływowi na nasze obecne społeczeństwo. Ponadto przeanalizujemy jego ewolucję na przestrzeni lat i prognozę na przyszłość. Bez wątpienia Artykuły Organiczne to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i zasługuje na głęboką i dobrze uargumentowaną refleksję.
Artykuły Organiczne (fr. Les Articles Organiques) – zbiór praw wprowadzonych przez Napoleona Bonapartego, odnoszących się do katolicyzmu i protestantyzmu[1].
W okresie rewolucji francuskiej, w wyniku której Napoleon doszedł do władzy, doszło do obalenia rządów dynastii Burbonów i ustanowienia Republiki[2]. W tym czasie stosunki duchowieństwa i władzy zmieniały się – początkowo księża uczestniczyli w obradach Konstytuanty, jednak wprowadzenie konstytucji cywilnej kleru znacznie pogorszyło relacje z Kościołem[2]. Pod koniec lat 90. XVIII wieku Pierwszy Konsul doszedł jednak do wniosku, że katolicyzm stanowi dominującą religię w społeczeństwie francuskim, więc rozpoczął starania o podpisanie konkordatu[3]. Udało się to osiągnąć w lipcu 1801[3]. W jego konsekwencji liczba biskupstw została ograniczona do 60, a arcybiskupstw do 10, wszyscy dotychczasowi biskupi zostali odwołani i Napoleon miał prawo nominować nowych, którzy musieli złożyć przysięgę wierności[3]. Konkordat wprawdzie przyniósł papiestwu pewne korzyści, jednak Napoleon dodał do niego Artykuły Organiczne, ogłoszone 6 kwietnia 1802[2]. Osłabiły one pozycję Piusa VII, czemu dał wyraz 24 maja, oznajmiając że zostały one dodane do konkordatu bez jego wiedzy[1].
Artykuły Organiczne zawierały 77 artykułów odnoszących się do katolicyzmu i 44 odnoszące się do protestantyzmu[1]. Wobec katolicyzmu, który był wówczas religią dominującą ustanowiono cztery główne założenia:
Po ogłoszeniu Artykułów, Pius VII miał nadzieję jeszcze na ich odwołanie, kiedy udał się do Paryża, na koronację cesarską Napoleona[2]. Cesarz jednak odmówił i postawił papieżowi kolejne zaporowe warunki[3]. Artykuły Organiczne zostały unieważnione wraz z konkordatem dopiero w 1905, dzięki wprowadzeniu we Francji ustawy rozdzielającej Kościół od państwa[1].