As We May Think

W dzisiejszym świecie As We May Think jest przedmiotem rosnącego zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Od samego początku As We May Think przyciąga uwagę ekspertów, naukowców, badaczy i ogółu społeczeństwa, wywołując serię dyskusji i refleksji na temat jego wpływu, znaczenia i możliwych implikacji. Różne podejścia i perspektywy dotyczące As We May Think dały podstawę do powstania obszernego zasobu wiedzy i informacji, które obejmują aspekty historyczne i kulturowe, a także kwestie naukowe i technologiczne. W tym sensie ten artykuł ma na celu przedstawienie wszechstronnej i multidyscyplinarnej wizji As We May Think, uwzględniającej różne aspekty i podejścia, które pozwalają nam dzisiaj pogłębić jego zrozumienie i znaczenie.

As We May Think – esej Vannevara Busha, opublikowany w „The Atlantic Monthly” 1 lipca 1945 roku, w którym autor argumentował, że po zakończeniu wojny należy podjąć naukowe wysiłki do znacznego zwiększenia fizycznych możliwości dotarcia do całej zgromadzonej uprzednio wiedzy.

Artykuł opisywał hipotetyczne urządzenie, podobne w pewnych szczegółach do rozwiązań w dzisiejszej World Wide Web, ale z propozycjami, które do dzisiaj nie zostały w pełni poprawnie rozwiązane. System o nazwie memex był oparty na technikach, które wówczas były jeszcze w dużej mierze przyszłością, jak wysokiej rozdzielczości mikrofilmy, taśmy, ekrany, kamery, wszystko połączone elektromechanicznymi urządzeniami sterującymi.

Po artykule w „The Atlantic Monthly” ukazał się w listopadzie tego samego roku artykuł w „Life magazine”, który zawierał ilustracje pulpitu urządzenia.

Linki zewnętrzne

  • Vannevar Bush: As We May Think. The Atlantic Monthly, 1945-07-01. . (ang.).