W artykule „var1” zajmiemy się tematem, który przykuł dziś uwagę wielu osób. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla życia codziennego, w tym artykule omówione zostaną różne perspektywy i aspekty związane z var1. Ponadto przeanalizowane zostaną różne badania i badania, które rzuciły światło na ten temat, zapewniając czytelnikom szerszą i głębszą wizję. Dodatkowo zbadane zostaną możliwe rozwiązania lub strategie sprostania wyzwaniom związanym ze zmienną var1. Ostatecznie ten artykuł ma na celu dostarczenie cennej wiedzy i perspektyw, które mogą przyczynić się do pełniejszego zrozumienia var1 i jego wpływu na nasze życie.
Funkcja ma dwie asymptoty: oraz Krzywa może przecinać asymptotę również nieskończoną liczbę razyNa powyższym rysunku, funkcja ma dwie asymptoty: oraz które są obustronne
Asymptota krzywej (gr. ἀσύμπτοτη, „nie stykać się”) – prosta jest asymptotą danej krzywej (w szczególności wykresu funkcji), jeśli dla punktu oddalającego się nieograniczenie wzdłuż krzywej odległość tego punktu od prostej dąży do zera[1].
Asymptota funkcji to asymptota krzywej stanowiącej wykres funkcji.
Odmiany asymptot funkcji
Pionowe
Jeśli krzywa dana jest w postaci gdzie jest funkcją, która nie jest określona w punkcie to ma ona w tym punkcie asymptotę pionową, jeżeli istnieje granica niewłaściwa:
(asymptota lewostronna)
(asymptota prawostronna)
(asymptota obustronna; w szczególności jedna granica może być równa a druga )
Poziome i ukośne
Parametry asymptoty poziomej i ukośnej dla krzywej danej w postaci można wyznaczyć jako granice:
w przypadku asymptoty prawostronnej:
oraz
w przypadku asymptoty lewostronnej:
oraz
Jeśli przynajmniej jedna z granic wyznaczających lub nie istnieje lub jest granicą niewłaściwą, to wykres nie ma odpowiedniej (prawo- lub lewostronnej) asymptoty ukośnej, ani poziomej. Jeśli to wyznaczona asymptota jest pozioma – równoległa do osi odciętych.