Augustyn Thevarparampil

W dzisiejszym świecie Augustyn Thevarparampil to temat, który przykuł uwagę dużej liczby osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w społeczeństwie, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie w historii, Augustyn Thevarparampil stał się tematem zainteresowania wielu osób. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Augustyn Thevarparampil, od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na różne obszary. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę postaramy się rzucić światło na ten temat i zapewnić naszym czytelnikom jasną i wszechstronną perspektywę.

Błogosławiony
Augustyn Thevarparampil Kunjachan
apostoł niedotykalnych
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1891
Ramapuram (Kerali, Indie)

Data i miejsce śmierci

16 października 1973
Ramapuram

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

30 kwietnia 2006
Ramapuram[1]
przez Benedykta XVI

Wspomnienie

16 października

Augustyn Thevarparampil, zwany Kunjachanem (ur. 1 kwietnia 1891 w Ramapuram, zm. 16 października 1973 w Ramapuram) – indyjski ksiądz katolicki, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego i syromalabarskiego[1].

Życiorys

Urodził się jako najmłodszy z pięciorga rodzeństwa w indyjskim stanie Ramapuram w stanie Kerali. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił najpierw do niższego seminarium duchownego w Changacherry, potem do wyższego w Puthenpally. 17 grudnia 1921 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Ramapuramie, a następnie w Kadanadzie. Z uwagi na kłopoty zdrowotne powrócił do rodzinnego miasta, gdzie podjął się pracy duszpasterskiej wśród nowo ochrzczonych dalitów zwanych „niedotykalnymi”. Ochrzcił ich ponad 5000 i wszystkich nazywał „swoimi dziećmi”[1]. Każdego dnia odprawiał mszę oraz głosił Ewangelię. Pomagał ubogim i opiekował się chorymi przez blisko 40 lat. Jego podopieczni nazwali go Kunjachan (z uwagi na niski wzrost), co znaczy „mały ksiądz”.

Augustyn Thevarparampil zmarł mając 82 lata w opinii świętości.

Beatyfikacja

Papież Jan Paweł II ogłosił go czcigodnym w 2004 roku[2].

Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI 30 kwietnia 2006 roku[2].

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia