W tym artykule porozmawiamy o Autobus niskopodłogowy, temacie, który był przedmiotem debat i dyskusji przez lata. Autobus niskopodłogowy to temat o ogromnym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie, ponieważ wpływa na różne obszary życia codziennego, takie jak zdrowie, polityka, kultura i gospodarka. W całej historii Autobus niskopodłogowy odgrywał fundamentalną rolę w kształtowaniu tożsamości i budowaniu społeczności. W tym sensie ważne jest przeanalizowanie wpływu, jaki Autobus niskopodłogowy wywarł w różnych kontekstach i jego ewolucji w czasie. W tym artykule staramy się zająć różnymi perspektywami i aspektami związanymi z Autobus niskopodłogowy, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję na ten temat.
Autobus niskopodłogowy – pojazd klasy I, II lub A, w którym co najmniej 35% powierzchni dostępnej dla pasażerów stojących (lub w jego przedniej części w przypadku pojazdów przegubowych bądź na pokładzie dolnym w przypadku pojazdów dwupokładowych) stanowi powierzchnię bez stopni i zapewnia dostęp do co najmniej jednych drzwi głównych[1].
Autobus, który nie ma stopni wejściowych, co jest ułatwieniem przy wymianie podróżnych na przystankach oraz dla osób z niepełnosprawnością, starszych i z wózkami dziecięcymi. Część autobusów niskopodłogowych umożliwia swobodny przewóz osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Wysokość podłogi w tego typu autobusach wynosi ok. 32–35 cm nad jezdnią (po zastosowaniu przyklęku ok. 24–28 cm). W tych pojazdach zazwyczaj znajduje się miejsce na wózek inwalidzki. Autobus ma w 100% niską podłogę na całej długości autobusu lub w 3/4. Silnik umiejscowiony może być z tyłu poziomo – wówczas autobus jest w 90% niskopodłogowy, lub pionowo w zabudowie wieżowej – wówczas zajmuje pół tylnej ściany pojazdu.