BI-RADS

W dzisiejszym świecie BI-RADS jest nadal tematem o dużym znaczeniu i debacie. Od swoich początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, BI-RADS cieszy się ciągłym zainteresowaniem i budzi mieszane opinie. Na przestrzeni dziejów BI-RADS był przedmiotem badań, refleksji i kontrowersji, wpływając na różne aspekty życia codziennego, kultury i polityki. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie na polu akademickim, wpływ na społeczeństwo czy znaczenie w kulturze popularnej, BI-RADS nadal jest tematem zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat BI-RADS i zbadamy jego wiele aspektów, od jego powstania po dzisiejszy wpływ.

BI-RADS (ang. Breast Imaging-Reporting and Data System) – system stworzony przez American College of Radiology (ACR) w celu standaryzacji opisów mammograficznych.

Skala BI-RADS (stosuje się również zapis BIRADS) jest publikowana przez ACR w atlasach, dotyczy mammografii oraz w najnowszej edycji skali badań USG oraz rezonansu magnetycznego.

BI-RADS definiuje terminologię jaką należy posługiwać się w opisach badania, strukturę opisu oraz kategorie końcowej oceny z wnioskami określającymi dalszy sposób postępowania.

Kategorie opisu zmian według BI-RADS
ocena opis uwagi
0 ocena końcowa niekompletna wymaga dodatkowych badań obrazowych, ryzyko złośliwości w tym stopniu jest niepewne i trudne do oceny
1 norma oznacza obraz całkowicie prawidłowy, ryzyko złośliwości 0%, nie wymaga dalszej diagnostyki
2 zmiana łagodna oznacza obecność zmian z pewnością łagodnych, ryzyko złośliwości 0%, nie wymaga dalszej diagnostyki
3 zmiana prawdopodobnie łagodna ryzyko złośliwości <2%, wskazana kontrola za 6 miesięcy, możliwe badania dodatkowe USG
4 zmiana podejrzana ryzyko złośliwości od 2% do 95%, konieczna weryfikacja zmiany, grupę podzielono na 3 podgrupy(*):
  • 4a: zmiana podejrzana, ale o małym stopniu prawdopodobieństwa złośliwości
  • 4b: zmiana podejrzana, o pośrednim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości
  • 4c: zmiana podejrzana, o wysokim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości, jednak bez klasycznych cech złośliwości
5 zmiana o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości ryzyko złośliwości >95%, konieczna weryfikacja zmiany i dalsze leczenie
6 rak potwierdzony zmiana wcześniej zweryfikowana jako złośliwa

(*) podział kategorii BI-RADS 4 na podgrupy dotyczy tylko badań USG i mammografii, nie dotyczy badań wykonanych metodą rezonansu magnetycznego.

Linki zewnętrzne