Bajt Hanun

W tym artykule zajmiemy się kwestią Bajt Hanun, która w ostatnich latach zyskała duże znaczenie. Bajt Hanun to temat, który przykuł uwagę ludzi z różnych dziedzin, od naukowców po profesjonalistów, ze względu na jego wpływ i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. W całej historii Bajt Hanun był przedmiotem badań, debat i refleksji, wykazując jego znaczenie w różnych dyscyplinach. W tym artykule zagłębimy się w świat Bajt Hanun, badając jego różne aspekty, ewolucję w czasie i wpływ na współczesne społeczeństwo.

Bajt Hanun
‏بيت حانون‎
ilustracja
Państwo

 Palestyna
 Izrael

Muhafaza

Gaza Północna

Burmistrz

Mohamad Nazek al-Kafarna

Powierzchnia

12,5 km²

Populacja (2016)
• liczba ludności


53 094

Położenie na mapie Palestyny
Mapa konturowa Palestyny, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bajt Hanun”
Ziemia31°32′29″N 34°32′12″E/31,541389 34,536667
Strona internetowa

Bajt Hanun (arab. ‏بيت حانون‎, hebr. ‏בית חאנון‎) – miasto w Palestynie, w muhafazie Gaza Północna.

Położenie

Miasto jest położone w północno-wschodniej części Strefy Gazy, w odległości 5 km na północny wschód od miasta Gaza. Na północ i wschód od miasta przebiega granica z Izraelem. Na północ od miasta jest przejście graniczne Erez.

W otoczeniu miasta Bajt Hanun znajdują się: miasta Dżabalija i Bajt Lahija oraz wioski Izbat Bajt Hanun i Al-Karaja al-Badawija al-Maslach. Po stronie izraelskiej jest miasto Sederot, moszaw Netiw ha-Asara oraz kibuce Erez, Nir Am i Mefallesim.

Demografia

Według danych PCBS na 2016 rok w Bajt Hanun zamieszkiwały 53 094 osoby[1].

Historia

Według lokalnej legendy Bajt Hanun było stolicą filistyńskiego króla Hanuna, który w VIII wieku p.n.e. walczył z Asyrią[2].

Na samym początku I wojny izraelsko-arabskiej w maju 1948 miejscowość zajęły wojska egipskie. Podczas operacji Jo’aw w nocy z 15 na 16 października Izraelczycy wbili się klinem w egipskie linie rozpoczynając bitwę o Bajt Hanun[3]. Izraelczycy wycofali się z zajętego obszaru dopiero na początku 1949, po zawarciu zawieszenia broni z Egiptem.

Od października 2023 Bajt Hanun było celem wielokrotnych bombardowań ze strony wojsk izraelskich podczas trwającej wojny w Strefie Gazy. Miejscowość została całkowicie zdewastowana[4].

Przypisy

  1. ‏التجمعات السكانية في محافظة شمال غزة حسب نوع التجمع، وتقديرات اعداد السكان، 2007–2016‎ , Palestinian Central Bureau of Statistics (arab.).
  2. Gaza - Culture. World Travel Gate . . . (ang.).
  3. Jehuda Wallach: Carta’s Atlas of Israel. First Years 1948–1961. Jerusalem: Carta Jerusalem, 1978, s. 55.
  4. Gaza looks like a wasteland from space in these before-and-after photos , AP News, 26 października 2023 (ang.).