Bajt Safafa

W dzisiejszym świecie Bajt Safafa to temat, który staje się coraz bardziej istotny. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę polityczną, społeczną, naukową czy kulturalną, Bajt Safafa przykuł uwagę ludzi ze wszystkich środowisk. Jego wpływ był znacząco odczuwalny w różnych aspektach życia codziennego, wywołując debatę, refleksję i działania. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Bajt Safafa, analizując jego implikacje, pochodzenie, rozwój i przyszłe perspektywy. Nie ma wątpliwości, że Bajt Safafa wyznaczył punkt zwrotny w naszym społeczeństwie, a zrozumienie jego zakresu jest niezbędne, aby zrozumieć obecny kontekst i możliwe trendy, które można zastosować.

Bajt Safafa
בית צפאפא
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Widok na osiedle Bajt Safafa
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Dystrykt Jerozolimy

Miasto

Jerozolima

Dzielnica

Wschodnia Jerozolima

Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, na dole znajduje się punkt z opisem „Bajt Safafaבית צפאפא”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bajt Safafaבית צפאפא”
Ziemia31°44′38″N 35°12′20″E/31,743889 35,205556

Bajt Safafa (hebr. בית צפאפא; arab. بيت صفافا) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie

Osiedle leży w południowej części miasta. Na południu znajduje się osiedle Gillo, na zachodzie wioska Szarafat, na północy osiedla Pat i Talpijjot, a na wschodzie kibuc Ramat Rachel.

Historia

Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1596, i znajdują się w tureckiej księdze podatkowej. Wieś liczyła wówczas 41 gospodarstwa, a mieszkańcy płacili podatki z upraw pszenicy, jęczmienia, oliwek, winogron, cytrusów, oraz hodowli kóz i pszczół[1].

W wyniku wojny o niepodległość w 1948 wioska została podzielona. Północno-zachodnia część znalazła się pod kontrolą izraelską, natomiast pozostała większa część wioski znalazła się pod okupacją Transjordanii. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 wieś została zajęta przez wojska izraelskie i połączona w jedną całość jako osiedle mieszkaniowe Jerozolimy.

Przypisy

  1. Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Erlangen, Germany: Erlanger Geographische Arbeiten, 1977, s. 116.