Balia

W tym artykule zajmiemy się tematem Balia, który stał się istotny w różnych obszarach dzisiejszego społeczeństwa. Temat ten wywołał debatę i analizy w różnych kontekstach, od pola naukowego i akademickiego po obszar kulturowy i społeczny. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom i perspektywom związanym z Balia, aby zrozumieć jego dzisiejszy wpływ i zakres. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę będziemy starali się przedstawić kompleksowy obraz Balia, uwzględniając jego implikacje i reperkusje w różnych obszarach codziennego życia.

Balia i tara

Balia (baleja, z niem. gwar. Balje[1]) – duże i płytkie naczynie do ręcznego prania domowej bielizny.

Pierwotnie wykonywane z drewnianych klepek, krągłe lub wydłużone, szerokie i płytkie. Podobnie jak beczka, spajane obręczami drewnianym (z leszczyny) bądź z taśmy stalowej, zwanej bednarką. Rzemieślniczo sprzęt ten wytwarzali bednarze.

Drewniane balie (nazywane też cebrzykami) użytkowane były w Europie od wieków, a te o większych wymiarach służyły do kąpieli. Jako naczynia do prania zaistniały w domach mieszczańskich dopiero od ok. połowy XIX stulecia. Namaczano w nich bieliznę, którą następnie gotowano w kotle i przepierano w balii za pomocą tary, by później wypłukać, wyżąć ręcznie lub mechanicznie wyżymaczką, wykrochmalić i wysuszyć. Ponieważ pranie było czynnością czasochłonną, złożoną i wymagającą wysiłku, zwykle gromadzono duże ilości bielizny pościelowej, stołowej i osobistej, i urządzano je raz na kilka tygodni. Mimo skonstruowania pralki bębnowej o napędzie korbowym przez Jamesa T. Kinga już w 1851, z balii do prania szeroko jeszcze korzystano w ostatnim okresie powojennym. Produkowane później balie metalowe (z blachy cynkowanej), wobec braku łazienki często w życiu domowym zastępowały również wannę[2].

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Małgorzata Szubert, Leksykon rzeczy minionych i przemijających, Warszawa: "Muza", 2003, ISBN 978-83-7319-138-9 (pol.).