Barracuda (singel)

Barracuda (singel) to temat, który przyciągnął uwagę ludzi w każdym wieku i we wszystkich zakątkach świata. Od samego początku Barracuda (singel) był przedmiotem badań, debat i podziwu, a jego wpływ był odczuwalny w różnych aspektach społeczeństwa. Z biegiem czasu Barracuda (singel) ewoluował i dostosowywał się do zmian i postępu technologicznego, zawsze zachowując swoje znaczenie i zdolność do wywoływania dyskusji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Barracuda (singel), od jego historii po dzisiejszy wpływ, w celu zapewnienia pełnej i wzbogacającej wizji tego fascynującego tematu.

Barracuda
Okładka
Wykonawca singla
z albumu Little Queen
Heart
Strona B

„Cry to Me”

Wydany

28 maja 1977

Nagrywany

luty–kwiecień 1977 w Kaye-Smith Studios, Seattle

Gatunek

hard rock, heavy metal

Długość

4:22

Wydawnictwo

Portrait

Producent

Mike Flicker

Format

7

Autor

Ann Wilson, Nancy Wilson, Roger Fisher, Michael Derosier

Singel po singlu
Dreamboat Annie
(1976)
„Barracuda”
(1977)
Little Queen
(1977)

Barracuda – pierwszy singel amerykańskiego zespołu muzycznego Heart, promujący trzeci album studyjny Little Queen (1977). Został opublikowany 28 maja 1977 nakładem wytwórni Portrait.

Kompozycja

Ann Wilson w wywiadach stwierdziła, że utwór opowiadał o złości zespołu skierowanej na Mushroom Records, spowodowanej ogłoszoną przez wytwórnię reklamą grupy. Obwieszczała ona, że liderki zespołu (Ann i jej siostra Nancy Wilson) miały być rzekomo lesbijkami. Piosenka skupia się szczególnie na uczuciach Ann wobec mężczyzny, który przeprowadzając z nią wywiad zapytał, jak miewa się jej „kochanek”. Początkowo wokalistka pomyślała, że dziennikarz pyta o menedżera zespołu, Michaela Fishera, z którym Ann w tamtym czasie była w związku. Po zorientowaniu się, że mężczyzna ma na myśli jej siostrę, Wilson zdenerwowała się i wróciła do hotelu, w którym wtedy przebywała, i zaczęła pisać pierwsze wersy tekstu piosenki.

Producent Mike Flicker dodał, że w wyniku konfliktu Mushroom Records wydało bez zgody grupy nieukończony album Magazine, co spowodowało, że zespół podpisał kontrakt z Portrait Records i rozpoczął nagrywanie Little Queen. Według producenta „Barracuda została stworzona z tych wszystkich bzdur przemysłu nagraniowego. Barrakudą mógł być każdy od lokalnego producenta do prezydenta wytwórni muzycznej. To jest właśnie barrakuda. To zrodziło się z tych wszystkich doświadczeń”.

Przegląd

Piosenka jest agresywną, wczesną próbą heavy metalu, ale jest też często opisywana jako wyjątkowo ciężka hardrockowa kompozycja, ze względu na jej „galopujący” gitarowy riff i użycie skali bluesowej.

Krótko po wydaniu „Barracuda” stała się hitem w Stanach Zjednoczonych, osiągając 3 września 1977 11. miejsce listy przebojów Billboard Hot 100. Utwór uznaje się za najlepszy na albumie Little Queen, oraz za jeden z klasyków muzyki rockowej.

W 2009 utwór został sklasyfikowany na 34. miejscu w rankingu „100 najlepszych utworów hardrockowych” według kanału VH1.

Track listing

  1. "Barracuda" - 4:20
Live version
  1. "Barracuda (featuring Jerry Cantrell, Dave Navarro, Duff McKagan, Rufus Wainwright, Gretchen Wilson and Carrie Underwood)" - 6:14

Przypisy

  1. Original TV Shows, Reality TV Shows. VH1, 2016-09-30. . (ang.).
  2. Classic Tracks: Heart's "Barracuda". Mixonline, 1999-01-09. . (ang.).
  3. Jason Saulnier: Roger Fisher Interview. Music Legends, 15 marca 2012. .
  4. Epic Expands Vintage Heart Albums. billboard.com. . by Jonathan Cohen, Billboard magazine
  5. Billboard: Heart Charts History. . .
  6. Songfacts: Heart, "Barracuda". .
  7. Annie Zaleski, Ultimate Classic Rock: 100 Classic Rock Songs: No. 41, "Barracuda" by Heart. .
  8. VH1's 100 Greatest Hard Rock Songs. Stereogum. .