Bartłomiej Apostoł

Święty
Bartłomiej ApostołNatanael bar-Tholomaios
apostoł
męczennik
Ilustracja
Św. Bartłomiej, obraz Petera Rubensa
Data i miejsce urodzenia

w I wieku
Kana Galilejska

Data i miejsce śmierci

ok. 70
Albanopolis (Armenia) (obecne Emanstahat)

Czczony przez

kościoły chrześcijańskie

Wspomnienie

24 sierpnia 5 maja, 24 czerwca, 13 lipca i 7 września

Atrybuty

kordelas do zdzierania skóry

Patron

różnych rzemieślników, wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry, powiatu Opoczyńskiego i Opoczna w Polsce

Szczególne miejsca kultu

bazylika św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej

Bartłomiej Apostoł, znany również jako Natanael, cs. Apostoł Warfołomiej (ur. w I wieku n.e. w Kanie Galilejskiej, zm. ok. 70 w Albanopolis w Armenii) – jeden z dwunastu apostołów dwojga imion, zwany w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza Bartłomiejem (grecko-aramejskie bar-Tholomaios „syn Tolomaja-Ptolemeusza” lub „syn oracza”), a przez JanaNatanaelem (hebr. „Bóg dał”). Wbrew apokryfom i stanowisku Augustyna z Hippony i Grzegorza Wielkiego Kościół rzymskokatolicki przyjął, że to ta sama osoba; męczennik i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.


Życiorys

Bartłomiej wymieniany w Ewangeliach Mateusza (Mt 10, 3 BT), Marka (Mk 3, 18), Łukasza (Łk 6, 14), a także Dziejach Apostolskich (Dz 1, 13), utożsamiany jest z pojawiającym się u Jana Natanaelem (Jan 1, 45-51; 21,2). Jeśli rzeczywiście Bartłomiej był tożsamy z Natanaelem, to wyróżniał się w gronie apostolskim dobrym wykształceniem. Możliwe jest, że poprzez znajomość z Natanaelem Jezus został zaproszony na wesele w Kanie Galilejskiej. Z apokryfów o św. Bartłomieju zachowały się Ewangelia Bartłomieja i Apokalipsa Bartłomieja. Znana jest jednak w dość drobnych fragmentach. Zachował się również obszerniejszy apokryf Męka Bartłomieja Apostoła. Według niego Bartłomiej miał głosić Ewangelię w Armenii, a także w Indiach, Arabii, a nawet w Etiopii. Podobno miał nawrócić brata króla Armenii, Polimpiusza. Z rozkazu króla Astiagesa pojmano Bartłomieja w mieście Albanopolis (obecne Emanstahat). Był męczony, rozpięty na krzyżu głową w dół, żywcem obdarty ze skóry, ukrzyżowany, a następnie zabity.

Kult

Ikonografia

W ikonografii przedstawiany jest z kordelasem do zdzierania skóry oraz jako postać z widoczną tkanką mięśniową, ze skórą trzymaną w ręku. Na takiej skórze przedstawionej na fresku Sąd Ostateczny w kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł umieścił swój autoportret.

Patronat

Jest patronem wielu rzemieślników: rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, sztukatorów, a we Florencji – sprzedawców oliwy, serów i soli; wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry. Ponadto jest uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic, grzybiarzy i rolników.

Relikwie

Relikwie świętego znajdują się w katedrze wystawionej ku jego czci w Benewencie oraz w bazylice św. Bartłomieja w Rzymie. Od 30.08.2015 roku decyzją Stolicy Apostolskiej relikwie św. Bartłomieja znajdują się również w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Dzień obchodów

Święto liturgiczne św. Bartłomieja w Kościele katolickim obchodzone jest 24 sierpnia.

Cerkiew prawosławna wspomina apostoła w ciągu roku liturgicznego czterokrotnie:

Galeria

Zobacz też

Uwagi

  1. Pełne brzmienie imienia przy założeniu słuszności identyfikacji Bartłomieja i Natanaela.
  2. Liturgia katolicka.
  3. Prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego.
  4. Podwójne datowanie.

Przypisy

  1. a b Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 362. ISBN 83-7097-271-3.
  2. Manfred Uglorz: Teologia zwiastowania i czynów Jezusa. Warszawa: Chrześcijańska Akademia Teologiczna, 1999, s. 209–210. ISBN 83-909272-3-3.
  3. Fritz Rienecker, Gerhard Maier: Leksykon biblijny. Waldemar Chrostowski (red.). Warszawa: Oficyna wydawnicza „Vocatio”, 2001, s. 524, seria: Prymasowska Seria Biblijna. ISBN 83-7146-061-9.
  4. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 252. ISBN 83-7097-271-3.
  5. H.H. Pfeiffer H.H., Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta, s. 276–282 .
  6. ASI/RIRM: Piekary Śl.: Wprowadzenie relikwii św. Bartłomieja Apostoła. Radio Maryja, 2015-08-30. .

Bibliografia

Źródła internetowe

Linki zewnętrzne

Apostołowie Jezusa Chrystusa
Powołani przez Jezusa Chrystusa
Tytułowani w Nowym Testamencie

Apostołowie

Postacie Nowego Testamentu
Jezus Chrystus
Ewangelie
Osoby
Grupy
Apostołowie
Dzieje Apostolskie
Piotr i Paweł
Rzymianie
członkowie rodziny Heroda
Ewangelie
Dzieje Apostolskie
Listy
Apokalipsa Jana
Katolikos Wszystkich Ormian
Era Apostolska
Era Sophene
Pierwsza era
Eczmiadzyn
Arcasydzi
Dynastia Syryjska
Asziszattowie
Arcasydzi
Albaniosidzi
Arcasydzi
Dynastia Syryjska
Bezdynastyczny
Era Dwin
Era Aghtamar
Era Arghina
Era Ani
Druga era
Eczmiadzyn
Święci wspominani w pierwszej modlitwie eucharystycznejkanonie rzymskim
Pierwsze wspomnienie
(modlitwa za żywych)
Drugie wspomnienie
(modlitwa za zmarłych)
Stare Przymierze
Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa: