Barthélemy Boganda

W tym artykule będziemy dalej badać Barthélemy Boganda, temat, który w ostatnich latach wywołał duże zainteresowanie i debatę. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, zbadamy wszystkie aspekty związane z Barthélemy Boganda, aby zapewnić kompleksowy i kompletny przegląd. Poprzez wywiady, badania i analizy będziemy starali się lepiej zrozumieć ten temat i jego wpływ na różne obszary codziennego życia. Od jego znaczenia w środowisku akademickim po rolę w kulturze popularnej, Barthélemy Boganda przyciągnął uwagę wielu osób i wygenerował szereg pytań i wątpliwości, które postaramy się rozwiać w tym artykule. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i poznania Barthélemy Boganda!

Barthélemy Boganda
Ilustracja
Barthélemy Boganda w 1958
Data urodzenia

4 kwietnia 1910

Data śmierci

29 marca 1959

Deputowany do parlamentu francuskiego
Okres

od 1945

Szef rządu Republiki Środkowoafrykańskiej
Okres

od 1958
do śmierci

Przynależność polityczna

Ruch Wyzwolenia Społecznego Czarnej Afryki (MESAN)

Następca

Abel Goumba

Barthélemy Boganda (ur. 4 kwietnia 1910, zm. 29 marca 1959) – środkowoafrykański polityk i duchowny katolicki.

Życiorys

Od 1945 deputowany do parlamentu francuskiego[1]. Założyciel partii MESAN (Ruch Wyzwolenia Społecznego Czarnej Afryki). Od 1958 szef autonomicznego rządu Republiki Środkowoafrykańskiej (do 1957 zwanej Ubangi-Szari). Odegrał główną rolę w działaniach na rzecz uzyskania przez tę kolonię francuską niepodległości, zapewnił jednak dojście do władzy spokrewnionych z nim następcom: siostrzeńcowi Davidowi Dacko i bratankowi Jean-Bedel Bokassie. Napisał słowa do hymnu Republiki Środkowoafrykańskiej. Był jedną z dziewięciu osób, które w 1959 zginęły w katastrofie lotniczej.

Jego imieniem nazwano stadion narodowy w Bangi.

Przypisy

  1. Michał Czajka, Słownik biograficzny XX wieku, Warszawa: Wiedza Powszechna, 2004, s. 109, ISBN 83-214-1321-8, OCLC 69622073.