W tym artykule zajmiemy się Bassel Khartabil, tematem niezwykle aktualnym dzisiaj. Bassel Khartabil to zagadnienie, które wywołało duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach, czy to w sferze akademickiej, zawodowej czy społecznej. Przez lata Bassel Khartabil przyciągał uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego wpływ i implikacje w różnych aspektach życia codziennego. W tym artykule proponujemy przeanalizowanie i zagłębienie się w różne aspekty związane z Bassel Khartabil, w celu przedstawienia globalnej i wzbogacającej wizji tego tematu. Poprzez kompleksowe i szczegółowe podejście staramy się zaoferować wszechstronną perspektywę, która pozwoli czytelnikowi zrozumieć i zastanowić się nad Bassel Khartabil z różnych perspektyw.
![]() | |
Imię i nazwisko |
Bassel Khartabil |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
22 maja 1981 |
Data śmierci |
2015 |
Rodzaj działalności | |
![]() | |
Odznaczenia | |
Index on Censorship 2013 Digital Freedom Award[1] |
Bassel Khartabil (arab. باسل خرطبيل), także Bassel Safadi (arab. باسل صفدي) (ur. 22 maja 1981, zm. 2015[2][3]) – palestyńsko-syryjski programista otwartego oprogramowania oraz aktywista działający na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Od 15 marca 2012 roku więziony w Damaszku przez władze syryjskie[4][5]. Aresztowanie Bassela Khartabila wywołało protest społeczności międzynarodowej, za bezprawne uznały je m.in. Amnesty International i Human Rights Watch[6].
Khartabil urodził się i wychował w Syrii jako syn palestyńskiego pisarza i syryjskiej nauczycielki gry na pianinie[7]. Był współzałożycielem oraz CTO firmy Aiki Lab[8] oraz CTO Al-Aous[9], prywatnej firmy zajmującej się dokumentowaniem syryjskiego dziedzictwa historycznego, w tym dzieł sztuki i zabytków[10]. Pracował też jako szef projektu Creative Commons Syria[5][11]. Udzielał się także w projektach takich jak: Mozilla Firefox, Wikipedia, Openclipart i Fabricatorz[12][13]. Jako dziennikarz obywatelski współtworzył także projekt Global Voices, społeczność blogerów i tłumaczy dostarczających informacji o wydarzeniach w swoich krajach i tłumaczących je na obce języki[14].
W początkach XXI wieku stał się członkiem nieformalnej grupy programistów i aktywistów wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego w Syrii[15]. Jak uważa Billie Jeanne Brownlee badająca wpływ tzw. nowych mediów na przyczyny syryjskiej wojny domowej, to m.in. dzięki Khartabilowi społeczeństwo syryjskie dowiadywało się o aktach represji i nadużyciach ze strony rządu prezydenta Baszszara al-Asada, o których milczały oficjalne media[15]. Charles Tannock i Ana Gomes, dwoje posłów do Parlamentu Europejskiego, określiło jego działania na rzecz rozwoju Internetu w Syrii jako ważne dla walki o wolność słowa w kraju, którego rząd już wcześniej stosował cenzurę tego medium[16].
W marcu 2013 otrzymał nagrodę Index on Censorship[5] przyznawaną m.in. przez brytyjskich prawników działających na rzecz praw człowieka w ramach grupy Doughty Street Chambers[17] oraz firmę Google[18]. Wraz z nim nagrodę otrzymali także Malala Yousafzai, Kostas Vaxevanis i Zanele Muholi[17][18]. W tym samym roku wpływowy amerykański dwumiesięcznik poświęcony sprawom międzynarodowym Foreign Policy umieścił Khartabila wraz z Rimą Dali na 19. miejscu listy stu najbardziej wpływowych myślicieli roku 2012[5][19] za, jak to określono w laudacji, „naciskanie, wbrew przeciwnościom, na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii”[20].
Bassel Khartabil został aresztowany przez syryjskie siły bezpieczeństwa w Damaszku 15 marca 2012, w rocznicę pokojowych protestów, które z czasem doprowadziły do wybuchu wojny domowej w Syrii[5]. Początkowo przetrzymywany bez wyroku sądu i bez przedstawienia mu oficjalnego aktu oskarżenia w więzieniu Kafer Sousa, pozostawał bez kontaktu z prawnikami i rodziną[5][21]. Na pierwszy kontakt z rodziną pozwolono mu, dopiero gdy w październiku 2012 został przeniesiony do więzienia Adra w Damaszku[22]. Został oskarżony przez władze syryjskie o „narażenie na szwank bezpieczeństwa państwa”[23][24].
W początkach czerwca 2012 wieść o aresztowaniu Bassela Khartabila dotarła poza granice Syrii i wywołała protest społeczności międzynarodowej. W przeciągu kilku dni jego przyjaciele założyli stronę freebassel.org i rozpoczęli wysiłki na rzecz jego uwolnienia[21]. Sprawą zainteresowały się m.in. telewizja Al-Dżazira oraz Electronic Frontier Foundation (EFF)[21][25], informacje o sytuacji syryjskiego programisty zaczęły również pojawiać się w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #freebasel
[13]. W ciągu kilku tygodni wiele osób, firm, grup i organizacji wystosowało do rządu Syrii listy z pytaniem o los Khartabila i żądaniem jego natychmiastowego uwolnienia, m.in. szef Mozilla Foundation Mitchell Baker[13][26], redaktorzy Wikipedii, społeczność Global Voices[27], Creative Commons[28] i EFF[29][30]. Wsparcie sprawie jego uwolnienia zadeklarowali także Larry Lessig[31][32], Jōichi Itō[28][33][34], oraz Catherine Casserly i Mohamed Nanabhay z fundacji Creative Commons[35][36].
W październiku 2012 Amnesty International dotarła do informacji, wedle których Bassel Khartabil miał być torturowany w syryjskim areszcie wojskowym[37].
Jego aresztowanie za bezprawne uznały m.in. Amnesty International i Human Rights Watch[6]. Pod listem protestacyjnym wystosowanym przez tę ostatnią organizację do władz syryjskich w październiku 2015 podpisały się m.in. francuska organizacja Action des Chrétiens pour l'Abolition de la Torture (ACAT), Amnesty International, Electronic Frontier Foundation, Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka (FIDH), Pen International i Reporterzy bez Granic[6].
We wrześniu 2017 roku, żona Khartabila oraz jego przyjaciele poinformowali, że widzieli kopię oficjalnych dokumentów potwierdzających, że został stracony zaraz po przeniesieniu do więzienia Adra w roku 2015.[38]
W 2012 został umieszczony przez czasopismo Foreign Policy (razem z Rima Dali), na 19 miejscu listy Top 100 Global Thinkers za popieranie, pomimo wszystkich przeciwności, pokojowej rewolucji w Syrii[39].
21 Marca 2013 organizacja Index on Censorship przyznała mu nagrodę Digital Freedom Award (sponsorowaną przez Google)[40].
Creative Commons ogłosiła fundusz Bassel Khartabil Memorial Fund, aby wspierać projekty, które współgrają z filozofią oraz ideałami, którymi się kierował w swoim życiu.
11 września 2017 roku, Mozilla Foundation ogłosiła powstanie stypendium Bassel Khartabil Free Culture Fellowship, zorganizowane przez Mozilla, Wikimedia, Creative Commons, Fundację Jimmy'ego Walesa, #NEWPALMYRA oraz inne grupy. Jej celem jest wspieranie jednostek, które tworzą wolną kulturę, w szczególności w niesprzyjających okolicznościach[41].