W dzisiejszym świecie Benzion Miller jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla życia codziennego, Benzion Miller przyciągnął uwagę wielu osób, wywołując debaty i refleksje na temat jego znaczenia i możliwych konsekwencji. Przez lata Benzion Miller był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin, którzy zgłębiali jego różne aspekty, od jego powstania po ewolucję w czasie. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Benzion Miller, oferując panoramiczny obraz jego znaczenia i wpływu w dzisiejszym świecie.
Benzion Miller (hebr. בֶּן צִיּוֹן מילר, jid. בֶּן־צִיּוֹן מיללעֶר; ur. w obozie przesiedleńców w Fernwald 8 grudnia 1947, zm. 3 lutego 2025 w Nowym Jorku[1]). – amerykański chazan polskiego pochodzenia.
Pochodził z wielopokoleniowej rodziny kantorów. Był synem rabina i kantora Aarona Millera, którego korzenie sięgają Oświęcimia. Śpiewać zaczął jako pięciolatek. Wiedzę na temat sztuki śpiewu hazzanut przekazał mu ojciec, pod kierunkiem którego doskonalił swój warsztat wokalny. Teorię muzyki studiował w Montrealu u kantora Samuela Taube. Był także absolwentem Bobover Yeshiva w Nowym Jorku i Bobover Yeshiva Kedushat Zion w Izraelu. W wieku 18 lat został kantorem synagogi w Żydowskim Centrum na Hillside w Nowym Jorku. Od 1981 roku był kantorem ortodoksyjnej synagogi Young Israel Beth El w Borough Park, na Brooklynie[2].
Koncertował na całym świecie, co roku w Polsce, szczególnie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie[3].