Białoruskie Towarzystwo Historyczne

W tym artykule będziemy bliżej badać Białoruskie Towarzystwo Historyczne, temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. Białoruskie Towarzystwo Historyczne to temat, który wywołał kontrowersje i debaty w różnych obszarach, od polityki po popkulturę. Na przestrzeni dziejów Białoruskie Towarzystwo Historyczne odgrywał fundamentalną rolę w sposobie, w jaki rozumiemy otaczający nas świat i nasze relacje z nim. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Białoruskie Towarzystwo Historyczne, od jego początków po obecny wpływ, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Białoruskie Towarzystwo Historyczne
Państwo

 Polska

Siedziba

Białystok

Data założenia

1993

Status

stowarzyszenie

Prezes

Oleg Łatyszonek

Nr KRS

0000100142

Data rejestracji

5 kwietnia 2002

brak współrzędnych
Strona internetowa

Białoruskie Towarzystwo Historycznestowarzyszenie zarejestrowane w 1993 roku. Celem towarzystwa jest rozwijanie aktywności naukowej, kulturotwórczej oraz społecznej. działanie na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej o Białorusinach oraz poszanowania tradycji narodowych, propagowanie postaw tolerancji narodowej, sprzyjających kształtowaniu przyjaznych stosunków pomiędzy Białorusinami a Polakami oraz innymi narodowościami w RP. Towarzystwo zorganizowało wiele seminariów i konferencji dotyczących historii Białorusinów na Białostocczyźnie.

Działania

W lipcu 2023 na prawosławnym cmentarzu we wsi Malesze odsłonięty został pomnik ku czci św. Marii Pietruczuk (jednej z ofiar napadu na wieś Szpaki). Pomnik powstał dzięki inicjatywie społecznej „Nasza Pamięć” oraz Białoruskiemu Towarzystwu Historycznemu w Polsce[1].

Przypisy