Biblioteka XXI wieku

W dzisiejszym świecie Biblioteka XXI wieku jest bardzo istotnym tematem, który przykuł uwagę szerokiego spektrum społeczeństwa. Temat ten był przedmiotem debat, badań i kontrowersji, które wzbudziły niespotykane dotąd zainteresowanie. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na zdrowie publiczne, Biblioteka XXI wieku zyskał niezrównane znaczenie na scenie globalnej. W tym artykule zbadamy najważniejsze aspekty Biblioteka XXI wieku, analizując jego wpływ w różnych obszarach i oferując kompleksowe spojrzenie na jego dzisiejsze znaczenie.

Biblioteka XXI wieku
Autor

Stanisław Lem

Typ utworu

apokryfy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1986

Wydawca

Wydawnictwo Literackie

Biblioteka XXI wieku – książka Stanisława Lema po raz pierwszy wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1986. Jest to pozycja zawierająca trzy recenzje nieistniejących książek (apokryfów), z czego Jedna minuta była publikowana wcześniej w dziele Prowokacja. Z tego powodu można traktować ten zbiór jako kontynuację książek Doskonała próżnia oraz Prowokacja. Z tą ostatnią Bibliotekę... łączy ponadto tematyka pierwszej recenzji, która jest problematycznie zbliżona do Prowokacji stamtąd.

Kolejne wydania

Pod tym samym tytułem Biblioteka XXI wieku ukazała się również w 2003 roku książka wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego jako 27. pozycja „Dzieł zebranych” Stanisława Lema, w której zgromadzono w jednym tomie wszystkie recenzje i wstępy ze zbiorów: Wielkość urojona (bez rozdziału Golem XIV), Prowokacja oraz omawiana Biblioteka XXI wieku. Wydanie Agora z 2009 r. zawiera także Golema XIV.

W 2024 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się wydanie zawierające teksty wydane pierwotnie w tomach Prowokacja i Biblioteka XXI wieku. Po raz pierwszy ukazały się w nim po polsku (w tłumaczeniu Tomasza Lema, jako że oryginalny maszynopis zaginął) 2. i 3. rozdział utworu One Human Minute, wcześniej wydane jedynie po angielsku i niemiecku[1].

Spis recenzji

  • Das kreative Vernichtungsprinzip. The World as Holocaust
  • Weapon Systems of The Twenty First Century or The Upside-down Evolution
  • Jedna minuta (po raz pierwszy w zbiorze Prowokacja, 1984)
    • J. Johnson and S. Johnson: One human minute, Moon Publishers, London - Mare Imbrium - New York 1985

Ekranizacje

W 2008 roku węgierski reżyser Pater Sparrow nakręcił film 1, oparty na recenzji One human minute.

Przypisy

  1. Biblioteka XXI wieku - Wydawnictwo Literackie , www.wydawnictwoliterackie.pl (pol.).

Linki zewnętrzne