Bimota

W tym artykule omówimy Bimota, temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. Bimota to koncepcja, która była przedmiotem debat i analiz w różnych dziedzinach, od nauki po kulturę popularną. Na przestrzeni dziejów Bimota odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi, wpływając na sposób, w jaki myślimy, działamy i odnosimy się do otaczającego nas świata. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zbadamy różne perspektywy Bimota, podkreślając jego najbardziej istotne i kontrowersyjne aspekty. Dodatkowo zbadamy, jak Bimota ewoluował na przestrzeni czasu i jakie jest jego znaczenie dzisiaj. Przygotuj się na wejście do fascynującego świata Bimota!

Bimota
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Siedziba

Rimini

Data założenia

1973

Forma prawna

Firma publiczna

brak współrzędnych
Strona internetowa
Motocykl firmy Bimota – SB4
Motocykl firmy Bimota – SB8K Santamonica

Bi-Mo-Tawłoskie przedsiębiorstwo produkujące motocykle założone w 1973 roku w mieście Rimini. Wytwarza motocykle sportowe przeznaczone głównie na tor wyścigowy. Firma pod którą działa przedsiębiorstwo pochodzi od nazwisk założycieli: Bianchi, Morri i Tamburini. Powstało w następstwie wypadku odniesionego przez Massimo Tamburiniego w czasie wyścigu na torze Misano w 1972 roku. Massimo postanowił stworzyć wytrzymały motocykl oparty na stalowej, kratownicowej ramie, wykorzystujący technikę silników pochodzących z Japonii. W swojej historii firma wykorzystywała silniki pochodzące między innymi od firm Suzuki, Honda, Kawasaki oraz Yamaha. Ponadto firma rozwija własne konstrukcje silnikowe, które były wykorzystywane między innymi w motocyklach startujących w Moto GP. Firma konsekwentnie oznacza swoje modele dwuliterowym skrótem oraz cyfrą gdzie pierwsza litera oznacza producenta silnika (np. w wypadku modelu DB7 jest to silni Ducati o nazwie Testastretta Evoluzione). Ponadto Bimota współpracowała z Lamborghini przy produkcji motocykli tej marki. W 1983 roku Tamburini opuścił przedsiębiorstwo. Do roku 1993 firmę opuścili pozostali założyciele, a same przedsiębiorstwo popadło w trudności finansowe, które doprowadziły do jego upadłości. Firma wznowiła działalność w 2003 roku.

Współcześnie

Po wznowieniu działalności firma przygotowała kilka nowych modeli opartych głównie na silnikach Ducati. Uwagę konsumentów zwróciły ciekawe rozwiązania techniczne takie jak zastosowany w rodzinie modeli Bimota Tesi zwrotnicowy układ kierowniczy. Firma rozpoczęła również sprzedaż na rynkach wschodzących. W 2009 roku otworzono pierwsze przedstawicielstwo w Polsce. Obecnie firma konkuruje przede wszystkim z innymi włoskimi markami takimi jak Ducati, MV Agusta czy Aprilia.

Wybrane modele

  • Bimota HB1 – wyprodukowana w 1972 roku w krótkiej serii 10 egzemplarzy.
  • Bimota KB1 – wprowadzony w 1977 roku ugruntował pozycję marki w segmencie motocykli sportowych.
  • Bimota Tesi 1D – pierwszy motocykl sportowy z przednim zawieszeniem w postaci wahaczy
  • Bimota Tesi 3D – dostępny od 2007 roku wyróżnia się zwrotnicowym układem kierowniczym.
  • Bimota DB6C 1098 – produkowany od 2008 roku jest jednym z popularnych modeli tej marki.
  • Bimota DB7 – jest obecnie najwyższym modelem w ofercie firmy.

Wybrane zwycięstwa

  • 1980 – Jon Ekerold zdobywa mistrzostwo klasy 350 centymetrów sześciennych.
  • 1987 – Virginio Ferrari na Bimota YB4R zwycięża w TT F1 World Championship.
  • 2000 – Anthony Gobert wygrywa wyścig Philip Island prowadząc model Bimota SB8R.

Bibliografia